POLSKA

Polski astronauta Sławosz Uznański poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Europejska Agencja Kosmiczna

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.

Chodzi o Sławosza Uznańskiego, który wcześniej był w gronie rezerwowych astronautów ESA 

Sektor kosmiczny. Przyszłość Polski w ESA. Sławosz Uznański rezerwowym astronautą

4 sierpnia 2023 r. minister rozwoju i technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej) podpisali porozumienia w sprawie lotu na ISS.

– Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii polski astronauta, będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów – podkreśla minister Waldemar Buda.

– Współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki. Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów – zaznacza szef MRiT.

– Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, ważny jest dla nas również aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków – dodaje wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

We współpracy z ESA Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Polski astronauta wybrany do misji skupi się na eksperymentach technologicznych.

– Jesteśmy podekscytowani współpracą z Polską i ESA mającą na celu zbudowanie kompleksowego planu misji, która będzie realizowała priorytety zarówno krajowe, jak i Agencji – mówi Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom Space.

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi. To ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego, który znajduje się w przełomowym momencie.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o przeznaczeniu dodatkowych środków nie tylko na program z udziałem astronauty, ale także na kilka innych działań ESA.

– Większe zaangażowanie umożliwi Polsce szybszą budowę kompetencji w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym – powiedział Josef Aschbacher.

Konkurs na koncepcję eksperymentów na ISS

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną.

– Wnioski można składać do 8 września br. W naborze mogą wziąć udział wyłącznie przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 r. – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button