PIŁKA RĘCZNAREPREZENTACJA

Polska piłka ręczna protestuje. EHF pozbawił biało-czerwonych udziału w MŚ 2021

Wyeliminowano Reprezentację Polski z walki o awans do Mistrzostw Świata 2021

Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył protest do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF).

EHF pozbawił Reprezentację Polski Mężczyzn szansy udziału w Mistrzostwach Świata 2021. ZPRP przedstawił szczegółowe konsekwencje – także te długofalowe – decyzji EHF oraz wpływ na rozwój i postrzeganie piłki ręcznej w naszym kraju.

– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID 19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, nie mniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów: zapadła arbitralnie, nie była konsultowana z Narodowymi Federacjami Piłki Ręcznej, nie uwzględnia ryzyk i strat – także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych – jakie determinuje w danym kraju, generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, jest niesprawiedliwa i odbiera równe szanse wszystkim – napisał Andrzej Kraśnicki – Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce w liście do Michael’a Wiederer’a – Prezydenta EHF.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej wybrała uczestników Mistrzostw Świata 2021 na podstawie wyników ostatnich Mistrzostw Europy, tym samym odebrała szansę na sportową walkę i awans tym drużynom, które na ME zajęły słabsze miejsca. Dotyczy to także Reprezentacji Polski Mężczyzn.

– Straciliśmy nie tylko możliwość walki w finałowym turnieju MŚ 2021, ale też możliwość rozegrania czterech bardzo ważnych meczów o stawkę – z Litwą i Białorusią – co dla naszej Kadry Narodowej, polskich kibiców oraz sponsorów i partnerów było niezwykle ważne – podkreślił Prezes ZPRP.

Dwumecz z Litwą był zaplanowany na 16 i 19 kwietnia. Po ewentualnej wygranej, w czerwcu biało-czerwoni zmierzyliby się o awans na mundial w Egipcie z Białorusią.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce poinformował Europejską Federację, że wyeliminowanie Reprezentacji Polski z walki o awans do Mistrzostw Świata 2021 oraz dwóch czołowych drużyn – PGE Vive Kielce i Orlen Wisły Płock – z Ligi Mistrzów jest szkodliwe dla polskiego handballu. Reprezentacje i najlepsze kluby są przecież dźwignią popularyzacji dyscypliny w danym kraju.

ZPRP zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. W 2023 roku Polska razem ze Szwecją będzie gospodarzem Mistrzostw Świata 2023. Pozbawienie Polski możliwości udziału w Mistrzostwach Świata 2021 znacząco uniemożliwia promocję piłki ręcznej i Mistrzostw Świata 2023 w Polsce.

Związek Piłki Ręcznej złożył także wniosek do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) o przyznanie tzw. „dzikiej karty” umożliwiającej Reprezentacji Polski udział w Mistrzostwach Świata 2021.

Decyzje IHF w sprawie terminów turniejów kwalifikacyjnych do IO 2021 oraz MŚ U18 i U20

W związku z sytuacją epidemiologiczną, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i w trosce o ochronę zdrowia wszystkich uczestników zawodów Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) podjęła następujące decyzję dotyczące terminów rozgrywania turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich 2021 w Tokio oraz Mistrzostw Świata U18 i U20.

Turnieje kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich 2021 w Tokio:

12-14 marzec 2021 – Turnieje kwalifikacyjne mężczyzn we Francji, Niemczech i Norwegii
19-21 marzec 2021 – Turnieje kwalifikacyjne kobiet w Hiszpanii, Węgrzech i Czarnogórze

Turnieje młodzieżowe:

29 wrzesień – 11 październik 2020 – Mistrzostwa Świata (U18) kobiet w Chorwacji
2-13 grudzień 2020 – Mistrzostwa Świata (U20) kobiet w Rumunii
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button