FILM I SERIALE

Polka zaprojektowała stroje dla bohaterów „Stranger Things” i „Nigdy cię tu nie było”

Projekty Małgosi Turzańskiej

Wniosła ogromny wkład w sukces serialu Netflixa „Stranger Things”. Małgosia Turzańska.

To właśnie ona wykreowała inspirowany latami 80. kultowy wizerunek uwielbianej przez widzów Jedenastki. Jak sama mówi: Kocham filmy twardo osadzone w rzeczywistości, w których nagle pojawia się pewien magiczny element: otwierający nowe możliwości, wprowadzający widzów w inny wymiar. Moim marzeniem byłaby praca przy adaptacji „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.

„Stranger Things” – Małgosia Turzańska (fot. pras.)

Urodzona i wychowana w Krakowie. Pierwsze kroki na planie filmowym stawiała, jako asystentka, u boku Agnieszki Holland. Szybko jednak odkryła, że Jej prawdziwa pasja to kostiumy. Małgosia Turzańska ukończyła studia na Wydziale scenografii i kostiumu na praskim DAMU oraz Tisch School of the Arts w Nowym Jorku. Obecnie jest jedną z najbardziej wziętych polskich kostiumografek w Nowym Jorku. Projektuje dla filmu, telewizji, teledysków, spektakli tanecznych i teatralnych. Współpracowała przy takich produkcjach, jak nominowany do Oscara® „Aż do piekła” z Jeffem Bridgesem i Chrisem Pine, „Plan Maggie” z Gretą Gerwig, Ethanem Hawke i Julianne Moore, czy „Wydarzyło się w Teksasie” z Rooney Marą i Casey Affleckiem.

Jakimi cechami, zdaniem Małgosi, powinien być obdarzony dobry kostiumograf? Klucz to wyobraźnia i pasja. Zamiłowanie do nurkowania w zatęchłych, przecenionych tkaninach w poszukiwaniu skarbów. Gotowość do wykonania krawieckich poprawek na ostatnią chwilę. Odnajdywanie radości we wschodach słońca – mimo konieczności wstawania o nieludzkich godzinach. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Ale najważniejsze jest zrozumienie, że początkowy szkic często nie ma nic wspólnego z efektem końcowym.

„Nigdy cię tu nie było” – Małgosia Turzańska (fot. pras.)

Może właśnie dlatego Małgosia Turzańska podjęła się współpracy z Lynne Ramsay przy „Nigdy cię tu nie było”. Historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością to pełen pasji i gniewu thriller z hipnotyzująca muzyką Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead. Małgosia doskonale wyczuła klimat miejskich przestrzeni pokazanych w filmie i tajemniczą, nieoczywistą naturę bohaterów – dodając do swojego portfolio kolejny świetny projekt.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button