FILM I SERIALE

Krakowska premiera filmu „Kos”

Kościuszko w nowej odsłonie

22 stycznia w kinie Kijów odbyła się krakowska premiera filmu Kos. Opowieść o Tadeuszu Kościuszce.

Produkcja ta została nagrodzona m.in. Złotymi Lwami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Na uroczystej premierze pojawili się: reżyser Paweł Maślona, autor scenariusza Michał A. Zieliński oraz odtwórca roli Stanisława Duchnowskiego Piotr Pacek.

Premiera filmu „Kos” (fot. Artur Rakowski / Kronika24.pl)

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1794 roku. Kiedy do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko – który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów – w Polsce wrze. Towarzyszy mu Domingo, wierny przyjaciel i były niewolnik. Tropem Kościuszki podąża – wraz z listem gończym – bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac, szlachecki bękart, marzy o herbie i majątku swojego rodzica, Duchnowskiego, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie.

Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed przyrodnim bratem Stanisławem, który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swoje prawo do szlachectwa. Splot zaskakujących wydarzeń sprawia, że Ignac i „Kos” spotykają się.

„Kos” jest nieufny wobec chłopaka i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać: czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button