RÓŻNOŚCI

Płonie Amazonia, Arktyka, Afryka i Syberia! Grenlandia się topi! Prezydent Brazylii Bolsonaro odrzuca pomoc

Zmiany klimatu!

Czegoś takiego nigdy jeszcze nie widzieliśmy! W tej chwili w Amazonii płoną tysiące pożarów.

Całe miasta są spowite czarnym dymem…

Płuca naszej planety duszą się, a prezydent Brazylii, prawicowy ekstremista Jair Bolsonaro, znalazł się pod ogromną presją. Tylko w tym problem, że jakoś nie chce ich chronić.

W ciągu ostatniego roku Amazonia straciła obszar o powierzchni 500 tysięcy stadionów piłkarskich! Niemal pół miliarda drzew zniknęło na zawsze.

W tym roku w dżungli amazońskiej wybuchło ponad 80 tysięcy pożarów i liczba ta ciągle rośnie.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział, że może przyjąć pomoc finansową od krajów G7 na na ratowanie lasów Amazonii. Jest tylko jedno ale.. Prezydent Francji Emmanuel Macron musi go przeprosić.

Przywódcy państw G7 przeznaczą na to tylko 20 mln dolarów. Aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów.

Bolsonaro wysłał 44 tys. żołnierzy i samoloty cysterny C-130 Hercules do walki z tymi pożarami.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii to normalne zjawisko. Niestety część tych pożarów celowo wzniecają farmerzy, bo chcą powiększyć pola uprawne.

Uzbrojone oddziały wdzierają się na chronione tereny i mordują liderów rdzennych społeczności, jeśli stawiają opór. Mówi się, że samoloty zrzucają benzynę z powietrza, by wzniecać olbrzymie pożary lasu. Odkąd Brazylią rządzi prawicowy ekstremista Jair Bolsonaro, sytuacja stale się pogarsza. Prezydent likwiduje ostatnie zabezpieczenia Amazonii.

Właśnie teraz obrońcy Amazonii w brazylijskim Kongresie starają się wprowadzić nowe prawo, które zapewniłoby bezcennej puszczy bezpieczeństwo. Rdzenni mieszkańcy apelują do światowej opinii publicznej, by ujęła się za puszczą, która jest ich domem.

Bolsonaro nie szczędzi pochwał niszczycielom puszczy. Zablokował fundusze na ochronę lasów i zagroził, że wypędzi wszystkie rdzenne społeczności z ich ziemi. Jeśli go nie powstrzymamy, stracimy nie tylko puszczę: możemy stracić wszystko. Amazonia pochłania i magazynuje ogromne ilości dwutlenku węgla. Gdy ją stracimy, nic już nie zatrzyma kryzysu klimatycznego.

Posłowie brazylijskiego Kongresu przedstawią projekty ustaw, które całkowicie zapobiegną nielegalnej wycince lasu, a liderzy rdzennych społeczności wzywają świat, by pomógł im ratować puszczę.

Kilka lat temu, gdy Brazylia zamierzała sprzedać obszar Amazonii wielkości Danii! Dziś nad Amazonią wisi znacznie większa groźba…

Arktyka płonie, Syberia płonie, a Grenlandia się topi! Ogromne pożary widać już z przestrzeni kosmicznej

Planeta nie przeżywała czegoś takiego od 10 tysięcy lat. Lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem, odkąd są prowadzone pomiary. To już nie jest globalne ocieplenie – to globalna pożoga. A to dopiero początek. Wkrótce będzie znacznie gorzej…

Od czerwca do końca lipca w Arktyce wybuchło ponad sto niekontrolowanych pożarów. Wybuchają one na rozmarzającej powierzchni wiecznej zmarzliny.

Między 1 czerwca a 21 lipca miejscowe pożary lasów spowodowały emisję ok. 100 megaton dwutlenku węgla, co stanowi niemal równowartość emisji CO2 w Belgii w 2017 roku z paliw kopalnych.

Pożary trawią znaczne powierzchnie Syberii, północnej Skandynawii, Alaski i Grenlandii. Prawdopodobnie spowodowane są przez burze z piorunami i wyższe niż średnie temperatury związane ze zmianami klimatu.

Pożary trawią także lasy w Afryce, głównie w Angoli, Kongo, Demokratycznej Republice Konga, Tanzanii oraz Zambii.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button