RÓŻNOŚCI

Planeta I. Nowy polski lodołamacz rozpoczyna służbę na Bałtyku

Polski lodołamacz

W Szczecinie odbyła się ceremonia chrztu i podniesienia bandery na statku Planeta I, w której uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Planeta I to jedna z dwóch jednostek wielozadaniowych, które powstały na potrzeby urzędów morskich w Gdyni i Szczecinie. Oznacza to, że drugi z nowych polskich lodołamaczy rozpoczyna służbę na polskim morzu.

– Polska po wielu latach wreszcie przestała odwracać się od morza plecami. Planeta I to statek nowoczesny, w całości zbudowany w Polsce, przez gdańską Stocznię Remontową. Dzięki rozpoczęciu pracy przez ten lodołamacz zwiększy się poziom bezpieczeństwa w polskiej strefie przybrzeżnej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Lodołamacz Planeta I zastąpi zbudowany w latach 80. ubiegłego wieku statek Planeta, podobnie jak ostatnio lodołamacz Zodiak II zastąpił gdyński statek Zodiak.

Podniesienie bandery na polskim lodołamaczu Planeta I (fot. MI)

Dzięki jednostkom Planeta I oraz Zodiak II urzędy morskie w Szczecinie i w Gdyni będą mogły sprawniej i bardziej efektywnie realizować swoje zadania. Wielozadaniowce, z podstawową funkcją lodołamacza pełnomorskiego będą przeznaczone do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich. Zostały także wyposażone w specjalistyczne urządzenia umożliwiające wykonywanie pomiarów hydrograficznych. Jednostki te będą wspomagać także inne służby m.in. przy prowadzeniu akcji ratowniczych, przeciwpożarowych czy też przy zwalczaniu rozlewów olejowych.

Projekt budowy statku Planeta I oraz gdyńskiej jednostki Zodiak II, którego chrzest i podniesienie bandery odbyły się we wrześniu 2020 roku, jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, w ramach projektu „NostriMaris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”.
(MI)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button