BIEGILEKKOATLETYKA

Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Gdynia 2020. Nominacja do nagrody World Athletics

WORLD ATHLETICS HALF MARATHON CHAMPIONSHIPS GDYNIA 2020

Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Gdynia 2020 zostały nominowane do nagrody World Athletics – COVID Inspiration.

Wytrwałość i determinacja to niektóre z cech, które napędzają sportowców do wielkości. W roku nękanym bezprecedensowymi wyzwaniami i zakłóceniami spowodowanymi przez globalną pandemię Covid-19 były one również kluczowymi atrybutami, które skłoniły wielu organizatorów wydarzeń sportowych do sprostania tym wyzwaniom. Zapewnili możliwość rywalizacji sportowcom i rozrywkę dla fanów na całym świecie.

Światowa federacja – World Athletics ogłosiła nominowanych do nagrody Covid Inspiration Award. Jest to specjalne w tym roku wyróżnienia dla tych, którzy dzięki swoim wysiłkom dostarczyli szczególnie inspirujące wydarzenia lekkoatletyczne w 2020 roku.

Obok gdyńskich mistrzostw świata o nagrodę walczą także mityng Diamentowej Ligi w Monako (pierwszy po lockdownie) oraz zmagania tyczkarzy w przydomowych ogródkach, których pomysłodawcą był mistrz olimpijski z Londynu Renaud Lavillenie.

Herculis EBS Monaco Wanda Diamond League mityng

Przerwany sezon Diamond League rozpoczął się 14 sierpnia w Monako. Wieczór zakończony został oszałamiającym rekordem świata na 5000 metrów Joshuy Cheptegei przed oczami 5 tys. fanów.

W sumie 132 sportowców – 13 z obecnych mistrzów świata – z 36 krajów rywalizowało w 14 dyscyplinach. 11 z dyscyplin pozostało najlepszymi wynikami roku pod koniec sezonu.

Ultimate Garden Clash

Seria trzech nowatorskich zawodów wymyślonych przez tyczkarza Renauda Lavillenie trwała pięć tygodni. Sportowcy łączyli się za pośrednictwem łącza wideo na żywo, rywalizując w swoich bazach treningowych.

Ultimate Garden Clash obejmowało oddzielne zawody w skoku o tyczce mężczyzn i kobiet oraz triathlon z udziałem trzech najlepszych dziesięcioboistów na świecie. Edycja skoku o tyczce mężczyzn, która odbyła się 3 maja między mistrzem świata Samem Kendricksem, rekordzistą świata Mondo Duplantisem i byłym rekordzistą świata Lavillenie, była pierwszym na świecie zawodem lekkoatletycznym „na żywo” na wysokim poziomie od czasu wejścia w życie globalnych blokad. Zawody oglądało ponad milion widzów z ponad 90 krajów w ciągu pierwszych 24 godzin.

Gdynia 2020 – The World Athletics Half Marathon Championships

17 października w Gdyni zostały rozegrane pierwsze i jedyne mistrzostwa świata w 2020 roku.

225 sportowców z 54 drużyn – był to drugi najwyższy na tych mistrzostwach rekord ilości uczestników od edycji 1998. Peres Jepchirchir z Kenii pobiła rekord świata wśród kobiet. Ustanowiono również cztery rekordy mistrzostw, dwa rekordy obszaru i 21 rekordów krajowych.

Triumfator zostanie ogłoszony 5 grudnia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button