POLSKAŚWIAT

Wysunięte Dowództwo V Korpusu USA w Polsce. Błaszczak: gwarancja bezpieczeństwa i stabilności

Współpraca w ramach NATO

– Niespełna dwa tygodnie temu prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę dotyczącą wzmocnionej współpracy militarnej Stanów Zjednoczonych i Polski.

Dziś jesteśmy świadkami tego, że ta umowa wchodzi w życie. Jesteśmy świadkami realizacji postanowień tej umowy. Nasze wspólne działania polsko – amerykańskie służą bezpieczeństwu naszej Ojczyzny, służą bezpieczeństwu państw połączonych sojuszem północno – atlantyckim – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Poznaniu.

Szef MON uczestniczył w inauguracji działalności Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. W uroczystości uczestniczyła także Ambasador USA Georgette Mosbacher oraz zastępca dowódcy V Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick.

Gen. dyw. Terrence J. McKenrick i szef MON Mariusz Błaszczak. Wysunięte Dowództwo V Korpusu USA rozpoczyna działalność w Polsce (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

Głównym zadaniem Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

– Współpraca w ramach NATO jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i stabilności. Możemy powiedzieć, że staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA. Nasza współpraca przebiega modelowo. Niesiemy bezpieczeństwo, nie tylko korzystamy z bezpieczeństwa jakie dają nam inni sojusznicy ale sami gwarantujemy bezpieczeństwo poprzez nasz udział w całym systemie stworzonym w ramach NATO – zaznaczył minister.

Dowództwo będzie odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi. Jest to realne zwiększenie interoperacyjności polskich i amerykańskich wojsk.

– Polska aktywność w ramach NATO jest niezwykle istotna dla rozwoju systemów bezpieczeństwa na wschodniej flance. Jesteśmy aktywni jeśli chodzi o zwiększanie liczebne Wojska Polskiego, a także jeśli chodzi o modernizację wyposażenia – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podczas inauguracji podziękował za coraz lepszy rozwój relacji polsko – amerykańskich. – To niewątpliwie nasz wspólny sukces. To sukces polegający na tym, że nasze relacje są bardzo bliskie, że nasi żołnierze mogą wspólnie ćwiczyć. Razem jesteśmy silniejsi – dodał.

Rozpoczęcie funkcjonowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Wysuniętego Dowództwa V Korpusu jest efektem dotychczasowych dążeń do zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Trwała obecność US Army w Polsce ma kluczowe znaczenie. Wojska amerykańskie będą u nas na stałe, nie tylko epizodycznie. – Wysunięte Dowództwo V Korpusu to wkład w bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Będziemy zwiększali naszą współpracę i będziemy, ramie w ramię, działali z naszymi sojusznikami z Polski – dodał zastępca dowódcy V Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick.

Ambasador USA Georgette Mosbacher. Wysunięte Dowództwo V Korpusu USA rozpoczyna działalność w Polsce (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

Wysunięte Dowództwo V Korpusu USA w Polsce

Proces formowania Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu rozpoczął się w październiku br. Pierwsza grupa personelu przybyła już do Polski, a sformowanie dowództwa i osiąganie gotowości operacyjnej będzie następować stopniowo – w okresie kilkunastu miesięcy. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.

Mariusz Błaszczak 15 sierpnia br. podpisał z sekretarzem stanu USA M. Pompeo umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). Umowa umożliwiła dalsze pogłębianie współpracy wojskowej, w tym zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce. Polska w ramach umowy zobligowała się do zapewnienia infrastruktury, która w przypadku zagrożenia będzie mogła przyjąć do 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Ustalono również zmianę formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce, z rotacyjnej na trwałą oraz wzrost liczby żołnierzy USA o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys. Sfinalizowanie tej umowy to efekt procesu i wynik kilkudziesięciu spotkań szefa MON w Waszyngtonie, począwszy od 2018 r.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button