BIEGIINNE

Pierwsza edycja zawodów triathlonowych IRONMAN 70.3 Poznań przed nami

Triathlonowy świat

W weekend w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się triathlonowa impreza spod szyldu IRONMAN.

Od tego roku Poznań dołączył do Gdyni i Warszawy – miast gospodarzy, które mogą poszczycić się organizacją zawodów z serii IRONMAN, najbardziej prestiżowej rywalizacji triathlonowej na świecie.

W pierwszych zawodach w stolicy Wielkopolski wystartuje ponad 1 100 triathlonistów. Zawodnicy staną na starcie tzw. połówki – IRONMAN 70.3 (1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem i 21 km biegu) oraz dystansie olimpijskim 5150 (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu). Etap pływacki odbędzie się w Kiekrzu, a meta i centrum zawodów zlokalizowane będą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kibice będą mieli okazję obserwować aktualnego wicemistrza Europy na dystansie pełnego IRONMAN – Roberta Wilkowieckiego. Najlepsi w rywalizacji otrzymają sloty na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3. Poznańska impreza ma ponadto rangę Mistrzostw Polski na dystansie średnim.

W związku z zawodami IRONMAN 70.3 Poznań przygotowano zmiany w organizacji ruchu.​

W niedzielę (4 września) o godz. 8:00 rano pierwsi zawodnicy rywalizujący na dystansie olimpijskim rozpoczną zmagania triathlonowe. O godz. 9:30 do wody w Jeziorze Kierskim, wbiegną uczestnicy startujący w IRONMAN 70.3 Poznań. Do pokonania będzie 1,9 km pływania, 90 km na rowerze oraz 21,1 km trasy biegowej. Zawody IRONMAN 70.3 Poznań potrwają do godz. 17:45, kiedy spodziewany jest ostatni triathlonista na mecie, zlokalizowanej na terenie MTP.

W związku z rywalizacją triathlonistów, mieszkańcy Poznania oraz turyści mogą spodziewać się okresowych zmian komunikacyjnych. Organizacja tak ogromnego wydarzenia, w którym bierze udział ponad tysiąc uczestników, zawsze wiąże się z czasowymi zamknięciami dróg.

Wyłączenia dróg i zmiany w komunikacji miejskiej rozpoczną się w sobotę późnym wieczorem i potrwają do około godz. 17:00 w niedzielę. Poszczególne odcinki będą sukcesywnie udrażniane po ich opuszczeniu przez ostatniego uczestnika rywalizacji.

W sobotę (3 września) w związku z zawodami IRONMAN 70.3 Poznań, zamknięta dla ruchu zostanie następująca ulica:

​ul. Bukowska od ul. Zeylanda do ul. Szylinga, w sobotę (3 września) od godz. 23:30 do niedzieli (4 września) do godz. 16:00.​

W niedzielę (4 września) zamknięte dla ruchu zostaną następujące ulice:

​ul. Bukowska od godz. 7:00 do około godz. 16:00;
ul. Chojnicka od około godz. 7:00 do około godz. 14:00;
ul. Matejki oraz Wyspiańskiego od godz. 7:00 do około godz. 17:00.

​Niewidomy triathlonista wystartuje w IRONMAN 70.3 Poznań!

Marcin Suwart, niewidomy triathlonista, wystartuje w pierwszej edycji zawodów IRONMAN organizowanych w Poznaniu.

Pierwsze zawody z serii IRONMAN, które już 4 września odbędą się w Poznaniu, obfitować będą w wyjątkowych uczestników. Z dystansem olimpijskim zmierzy się, między innymi, niespotykany tandem, małżeństwo Monika i Marcin Suwart. Oboje to doświadczeni triathloniści, którzy mają już na swoim koncie wiele ukończonych zawodów. Wyjątkowość tego tandemu to nie tylko fakt, że są małżeństwem i wspólnie startują, ale przede wszystkim to, że Marcin jest osobą niewidomą, a Monika jest jego przewodniczką.

– Na prawe oko mam tylko poczucie światła, a na lewe oko 5% pola widzenia – powiedział Marcin Suwart, uczestnik 5150 Poznań. – Nie uległem żadnemu wypadkowi, po prostu w wieku 15 lat obudziłem się i zacząłem gorzej widzieć. To jest bardzo rzadka przypadłość – zanik nerwu wzrokowego. Nie przeszkodziło mi to jednak uprawiać sport i startować w zawodach triathlonowych. Na etapie pływackim jesteśmy połączeni pod kolanem taką specjalną, elastyczną linką. Żona nawiguje i wyznacza kierunek, a żebym nie zboczył z kursu, to jestem do niej przywiązany. Gdybym był sam w wodzie, to nie wiem gdzie miałbym płynąć. Na etapie kolarskim sprawa jest jeszcze prostsza, korzystamy po prostu z roweru typu tandem. Żona siedzi z przodu i jest pilotem, a ja z tyłu. W trakcie biegu również jesteśmy połączeni, trzymamy w dłoni linkę i biegniemy obok siebie – tłumaczył Marcin Suwart, triathlonista.

Paulina Kotfica: „Poznań i tam kończymy”

IRONMAN 70.3 Poznań będą ostatnimi zawodami w karierze Pauliny Kotficy. Po 20. sezonach wyczynowego uprawiania sportu, utytułowana triathlonistka powiedziała „dość”. Paulina Kotfica wraca więc do stolicy Wielkopolski, gdzie wywalczyła swój pierwszy medal mistrzostw Polski, z nadzieją na udane zakończenie kariery i sięgnięcie po tytuł mistrzyni Polski.​

Wicemistrz Europy wystartuje w IRONMAN 70.3 Poznań!

Robert „Wilku” Wilkowiecki, aktualny wicemistrz Europy IRONMAN, już 4 września wystartuje w IRONMAN 70.3 Poznań. Pierwszy Polak, który wygrał zawody z serii IRONMAN, za rywali będzie miał, między innymi Maurica Clavela z Niemiec czy Brytyjczyka Thomasa Davisa, którzy stawali już na podium zawodów IRONMAN w Polsce.​

Swój udział w zawodach IRONMAN 70.3 Poznań potwierdziło już kilkoro utytułowanych triathlonistów z kategorii PRO, którzy w stolicy Wielkopolski powalczą o przepustki na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3 w Lahti w 2023 roku. Na liście startowej mamy więc, między innymi, Maurica Clavela z Niemiec, który w 2019 roku zajął drugie miejsce podczas IRONMAN 70.3 Gdynia, ustępując tylko fenomenalnemu Janowi Frodeno.

W gronie kandydatów do podium wymieniany jest również Brytyjczyk, Thomas Davis. Dwudziestosiedmiolatek także może pochwalić się wywalczeniem drugiego miejsca w zawodach w Gdyni. W 2020 roku musiał uznać wyższość Magnusa Ditleva, a w pokonanym polu pozostawił takie triathlonowe gwiazdy, jak Patrick Lange czy Boris Stein.

Swojej szansy na pierwsze podium w karierze, w zawodach z serii IRONMAN, poszuka też w Poznaniu Kacper Stępniak. Utalentowany triathlonista już 3 razy zajmował, najmniej lubiane przez sportowców miejsce, czyli czwarte. Tak też było kilka tygodni temu podczas IRONMAN 70.3 Gdynia, do trzeciego zawodnika na mecie zabrakło 44 sekund.

W rywalizacji kobiet również nie zabraknie zawodniczek PRO. Na liście startowej jest blisko 20 triathlonistek. W tym gronie faworytką wydaje się być Svenja Thoes z Niemiec, która dwa razy wygrywała już zawody IRONMAN, w Meksyku w 2018 oraz w tym roku we Francji. Na swoim koncie ma również drugie miejsca wywalczone w zawodach na dystansie o połowę krótszym w Andorze oraz Hiszpanii.

Jedną z głównych rywalek Svenji Thoes będzie jej rodaczka Anne Reischmann, której największym sukcesem jest ubiegłoroczne zwycięstwo w zawodach IRONMAN 70.3 we Francji. Oprócz tego aż 4 razy stawała na niższych stopniach podium zawodów na dystansie „połówki” IRONMAN.

W walkę o zwycięstwo powinna się również włączyć Holenderka Diede Diederiks, która w ubiegłym roku zwyciężyła w IRONMAN 70.3 Warsaw. Niespodziankę może też sprawić Susie Cheetham. Doświadczona Brytyjka aż 20 razy stawała na podium zawodów serii IRONMAN.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button