KOSZYKÓWKAREPREZENTACJA

EuroBasket 2022. Polacy pokonali Czechów

ME w koszykówce

Reprezentacja Polski wygrała z współgospodarzami EuroBasketu, Czechami 99:84 w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy.

Liderem kadry był Mateusz Ponitka z 26 punktami.

Drużyna trenera Milicicia świetnie rozpoczęła mistrzostwa Europy – zaczęła od zwycięstwa 99:84!

Igor Milicić, trener reprezentacji Polski: Weszliśmy w mecz z dużym szacunkiem do Czechów. Zrobiliśmy dobrą robotę, bo trzymaliśmy się naszego planu. Nie chcieliśmy dawać dużo miejsca strzelcom rywali – Hrubanowi i Bohacikowi. Kiedy pozwoliliśmy rzucać Peterce, to wrócili do meczu. Drużyna pokazała siłę i wróciła do gry w drugiej połowie. Walczyła bardzo dobrze w obronie. To duża rzecz dla nas, dla naszego kraju, ale to dopiero pierwszy mecz.

W przerwie zrobiliśmy korektę w kryciu najlepszych strzelców rywali, a także w kryciu na picku. W ataku zagraliśmy konsekwentnie, szukaliśmy do ostatnich sekund rzutów, na szczęście nasi liderzy trafiali te rzuty i w ten sposób doprowadziliśmy do wygranej.

Nie mamy czasu, żeby aż tak dobrze taktycznie przygotować się na Finów, jak na Czechów. Już wcześniej jednak staraliśmy się trenować pod tego rywala. Najważniejsze jest to, aby zespół się zregenerował. Finowie mają cztery godziny więcej na odpoczynek. Liczę na to, że nasz sztab medyczny zrobi tak świetną robotę, jak do tej pory i postawi zawodników na odpowiedni poziom energetyczny. Finowie to bardzo wymagająca drużyna. Chcemy spowolnić rywali, wtedy będziemy mieli szansę na zwycięstwo.

A.J. Slaughter, zawodnik reprezentacji Polski: To był bardzo trudny mecz po obu stronach boiska. Duza publiczność to była dla nas dużym sprawdzianem. Dobrze rozpoczęliśmy, zdobyliśmy przewagę. Rywale wrócili, ale zachowaliśmy spokój, zimną krew. Zakończyliśmy mecz w kluczowych momentach.

W sobotę o godz. 14:00 Polacy zagrają z Finlandią.

Polska – Czechy 99:84 (29:18, 17:28, 23:17, 30:21)

Polska: Ponitka 26, Slaughter 23, Balcerowski 14, Sokołowski 12, Michalak 10, Cel 4, Schenk 3, Garbacz 3, Olejniczak 2, Zyskowski 2, Dziewa 0

Czechy: Vesely 17, Bohacik 13, Auda 10, Peterka 9, Hruban 8, Balvin 6, Krejci 6, Sehnal 6, Kyzlink 5, Kriz 4, Satoransky 0

Mistrzostwa Europy (faza grupowa, Praga, Czechy)

Finlandia – Polska, 3 września, godz. 14:00

Polska – Izrael, 5 września, godz. 14:00

Holandia – Polska, 6 września, godz. 14:00

Serbia – Polska, 8 września, godz. 21:00