LOTNICZE NEWSY

„Patologie w PLL LOT”. 3 mld złotych dotacji. Zwolnienia doświadczonych stewardess i pilotów

PLL LOT

Dariusz Joński, Paweł Poncyljusza i Michał Szczerba z KO przeprowadzają kontrole w sprawie masowych zwolnień w PLL LOT i programu „LOT do Domu”.

Jedną z konferencji prasowych nazwali „Patologie w PLL LOT”.

Pomimo ogromnej dotacji, w kwocie blisko 3 mld złotych, dla PLL LOT, spółka zwalnia pracowników (doświadczonych pilotów i stewardessy).

Mimo 3 mld złotych, które LOT otrzymał, państwowy przewoźnik grozi masowymi zwolnieniami załogi. Zgodnie z raportem NIK, wydatkowanie 331 mln złotych nie zostało zweryfikowane.

Na co zostało przekazane publiczne wsparcie 2.94 mld zł, skoro podtrzymano decyzje o zwolnieniach doświadczonych stewardess i pilotów? Dlaczego KPRM zapłaciło LOT 331 mln zł za #LotDoDomu bez weryfikacji faktur?

Polska nie skorzystała z unijnego programu darmowych powrotów do domu (zwrot 75 proc. kosztów biletów).

Konferencja prasowa – „Patologie w PLL LOT” (fot. Dariusz Joński/Twitter)

Wypowiedzi polityków PO:

– Po poselskiej kontroli #LOTdoDomu. 55 tys. polskich pasażerów było zmuszonych zapłacić za 388 powrotnych lotów grube miliony. Mimo tego KPRM przekazał LOTowi 331 mln bez weryfikacji tych kosztów. Rząd PiS nie skorzystał z unijnego programu!

– KPRM nie płaciła LOT-owi nie za poszczególne loty, dokładnie pokazując koszty każdego z tych lotów, ale w oparciu o zbiorcze faktury, bez jakiejkolwiek weryfikacji.

– To jest kontrola programu „LOT do domu”, który miał być okrętem flagowym tego rządu, a okazał się totalnym niewypałem, ale też kolejnym przykładem niegospodarności. Polska była tak naprawdę jedynym krajem, który z tego unijnego programu nie skorzystał, powierzając całą organizację tego powrotu do domu spółce państwowej, czyli LOT-owi.

– Jarosław Kaczyński zapowiadał walkę z umowami śmieciowymi, natomiast w LOT mają się one coraz lepiej. Będziemy domagać się spotkania z prezesem LOT-u.

– Bezpieczeństwo jest marką PLL LOT i jej najważniejszym produktem. Musimy o nie dbać! Nie możemy pozwalać, aby antagonizowano dwie grupy pracowników i żeby relacje z nimi były poniżej wszelkich standardów cywilizowanego kraju.

– Jarosław Kaczyński często deklarował walkę z umowami śmieciowymi. Wraz z grupą posłów KO jesteśmy na kontroli w LOT i zapraszamy PJK, gdzie umowy śmieciowe mają się coraz lepiej. Tu jest duże pole do popisu. Warto zacząć likwidację takich umów w spółce państwowej!!

– KPRM wydała 331 mln zł na #LotDoDomu bez weryfikacji faktur LOT.Nie skorzystała z unijnego programu dofinansowania do biletów do 75 proc., przez co rodacy zmuszeni byli kupować bilety po zawyżonych cenach.

– Rozpoczynamy kontrolę w LOT w sprawie #LOTDoDomu. KPRM podpisał umowę bez opinii prawnej Prokuratorii Generalnej RP, to niedopełnienie obowiązków poprzez naruszenie art. 18 ustawy o PG RP. NIK zarzuca też nierzetelne rozliczenie wykonania usług na kwotę 331 mln.

– Polacy wydali tysiące na „Lot do Domu”. Mogli wrócić za darmo. Rząd nie wykorzystał mechanizmu UE! Dodatkowo z KPRM wydano ponad 331 mln zł dofinansowania bez weryfikacji faktur z LOT.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button