POLSKA

Osoby z niepełnosprawnościami. Hołownia o likwidacji pułapki rentowej i umożliwieniu wykonywania pracy

3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami

„Widzimy i słyszymy Was” – powiedział i zamigał Szymon Hołownia podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, skierowanej do osób z niepełnosprawnościami.

„Jesteście częścią naszej wspólnoty, bardzo Was potrzebujemy” – dodał, prezentując wraz z ekspertami Instytutu Strategie 2050 plan ugrupowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

„Nasz plan został zaprojektowany z bezpośrednim udziałem osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów” – mówił Szymon Hołownia, wskazując na osiem punktów do realizacji przez jego ugrupowanie po wygranych wyborach parlamentarnych.

Szymon Hołownia zobowiązał się do zlikwidowania tzw. pułapki rentowej i umożliwienie wykonywania pracy osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne, wynoszącym obecnie 2119 zł, wskazując jednocześnie na brak możliwości utrzymania się za te pieniądze przy jednoczesnym ponoszeniu opłat za rehabilitację i leki.

Aktywizacja zawodowa to pierwsze z ośmiu proponowanych przez Polskę 2050 rozwiązań. „W Polsce wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynosi mniej niż 30%, podczas gdy w Europie jest to 50%” – mówił Hołownia, wskazując, że aktywizacja zawodowa to nie tylko kwestia pieniędzy, ale też godności i możliwości rozwoju osobistego osób z niepełnosprawnościami. Innym punktem planu jest „przyjazne orzecznictwo” przy minimum biurokracji. „Orzecznictwo nie może być środkiem represji ze strony państwa” – stwierdził Szymon Hołownia.

„Żeby osoby z niepełnosprawnością mogły czuć się pełnoprawne, muszą stać się dwie rzeczy”, mówił Łukasz Krasoń, ekspert Instytutu Strategie 2050. „Pierwsza zależy od nas wszystkich: musimy zbudować świadomość społeczną. Z drugiej strony potrzebujemy systemu, który nas dostrzega, słucha, a nie tylko do nas mówi” – powiedział Krasoń, sam zmagający się od wielu lat z głęboką niepełnosprawnością.

„Życie osób z niepełnosprawnościami jest powiązane z życiem ich opiekunów”, przekonywała Adriana Porowska, ekspertka Strategii 2050, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Porowska przywołała problemy finansowe matek opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi. „W naszym planie znajdziecie rozwiązania dla tej grupy osób”, przekonywała ekspertka.

Plan „Pełnoprawni. Podmiotowi. Obecni” to kolejny kompleksowy dokument programowy Polski 2050, opracowany przez ekspertów Instytutu Strategie 2050, przy aktywnej współpracy środowisk OzN. Przedstawia osiem rozwiązań, których realizacja znacząco polepszy sytuację osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Poza reformą systemu orzecznictwa i deinstytucjanolizacją, skupia się na dostępnej i integrującej edukacji specjalistycznej, opiece interwencyjnej w nagłych przypadkach, wsparciu dla opiekunów po śmierci osoby z niepełnosprawnością, a także prawie do niezależności i podmiotowości OzN.

Konferencja prasowa odbyła się w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w warszawskiej klubokawiarni „Pożyteczna”, zatrudniającej m.in. osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Prezydent na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

„3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Można śmiało mówić o ważnej rocznicy, 30. – od 1992 roku, odkąd Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło ten dzień. Ustanowiło go m.in. po to, aby ludzie na całym świecie – bo przecież Organizacja Narodów Zjednoczonych jest organizacją ogólnoświatową – a także aby władze państw rozumiały, co to znaczy państwo prawdziwie nowoczesne.

Państwo prawdziwie nowoczesne to państwo dla każdego. Państwo – jak przed chwilą usłyszałem – dostępne. Dostępne w każdym calu, czyniące wszystko ku temu, aby każdy człowiek mógł w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Dla jednych jest to łatwiejsze, dla innych trudniejsze. I dlatego jest wielką zasługą właśnie dla tworzenia nowoczesnych państw i społeczeństw prowadzenie działalności, która umożliwia wszystkim w miarę jednakowe codzienne funkcjonowanie, w miarę jednakowe życie, także samorealizację.

Realizujemy w Polsce wiele zadań. Realizowany jest program Dostępność+. Realizowana jest Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. W tej chwili także staramy się tutaj, w Kancelarii Prezydenta, pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które pomogą, ułatwią, umożliwią, m.in. także w zakresie ustanowienia asystencji osobistej. Od 2020 roku w ramach działań rządu realizowany jest program pilotażowy. Ale chciałbym, żeby w Polsce została przyjęta ustawa, która – mam nadzieję – w przyszłości będzie ustanawiała asystencję osobistą dla każdej osoby z niepełnosprawnością, która tej asystencji będzie potrzebowała po to, aby mieć ułatwione funkcjonowanie. Po to, aby móc funkcjonować właśnie normalnie, załatwiając wszystkie swoje zwykłe potrzeby w sposób swobodny. A jednocześnie przy pomocy profesjonalnie do tego przygotowanych odpowiednich osób. Chciałbym, żeby udało nam się te działania zrealizować.

Rada ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej pracuje nad tymi rozwiązaniami. Rozmawiamy w tej chwili, prowadzimy cały czas dialog w tej sprawie i z różnego rodzaju organizacjami – jak wielu z Państwa wie – a także, oczywiście, z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Mam nadzieję, że będziemy mogli ten projekt ustawy przekazać w niedługim czasie do parlamentu po to, by parlament się nad nim pochylił i przyjął go. I po to, bym jeszcze ja – mam nadzieję – mógł go podpisać jako ustawę, która zacznie obowiązywać i która będzie realizowana.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button