POLSKAŚWIAT

Ukraińskie placówki dyplomatyczne. „Zakrwawione oczy zwierząt” w przesyłkach

Wojna na Ukrainie

Ukraińskie ambasady i konsulaty w sześciu krajach dostały zakrwawione przesyłki.

Były w nich oczy zwierząt.

– Jest to na próba zastraszenia strony ukraińskiej, by sparaliżować działania dyplomatyczne na terenie Europy – stwierdził zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Komentarz Rzecznika MSZ Ukrainy Olega Nikolenki w sprawie otrzymywania gróźb na adres ambasad i konsulatów Ukrainy

„Ukraińskie ambasady i konsulaty nadal otrzymują groźby. 

Po ataku terrorystycznym w Hiszpanii ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji oraz we Włoszech, a także konsulaty generalne w Neapolu i Krakowie oraz konsulat w Brnie otrzymały krwawe paczki. Paczki zawierały oczy zwierząt. Same opakowania były nasączone płynem o charakterystycznym kolorze i odpowiednim zapachu. Badamy znaczenie tego przesłania.

Zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora w Watykanie, ambasada w Kazachstanie otrzymała zgłoszenie o podłożeniu bomby, które później nie zostało potwierdzone.

Ambasada w USA otrzymała list z kserokopią krytycznego artykułu o Ukrainie, ale jak większość innych kopert, ten list przyszedł jednocześnie z innymi z terytorium jednego kraju europejskiego. 

„Mamy powody sądzić, że ma miejsce dobrze zaplanowana kampania terroru i zastraszania ukraińskich ambasad i konsulatów. Nie mogąc powstrzymać Ukrainy na froncie dyplomatycznym, próbują nas zastraszyć. Jednak od razu mogę powiedzieć, że te próby są bez znaczenia. Będziemy nadal skutecznie działać na rzecz zwycięstwa Ukrainy” – podkreślił minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. 

Ukraińscy dyplomaci będą z powodzeniem kontynuować prace nad wzmocnieniem zdolności obronnych Ukrainy i zapewnieniem Ukraińcom niezbędnego sprzętu energetycznego do przetrwania zimy. 

Strona ukraińska współpracuje z funkcjonariuszami organów ścigania innych krajów w celu zbadania wszystkich przypadków gróźb, identyfikacji zaangażowanych osób i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości. 

Z polecenia Dmytra Kuleby we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. 

Wzywamy zagraniczne rządy do zagwarantowania maksymalnej ochrony ukraińskim placówkom dyplomatycznym zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button