WROCŁAW

Oleśnica. Brutalny atak nastolatków na pracowników sklepu. Chcieli kupić energetyka. Sąd ich… wypuścił

Dolny Śląsk

Dwójka nastolatków zaatakowała pracowników jednego ze sklepów przy ul. Kochanowskiego w Oleśnicy (woj. dolnośląskie).

12 stycznia przed godziną 22 młoda kobieta zamierzała zakupić napój energetyczny. Ekspedientka poprosiła ją o okazanie dowodu osobistego. Zamiast tego zaczęła grozić i usłyszała od niej wulgaryzmy.

Sprzedawcy zamknęli sklep i wezwali policję.

W tym czasie znajomy nastolatki zaczął kopać w drzwi lokalu. Gdy je otworzono, ta dwójka wtargnęła do środka. Dziewczyna zaczęła szarpać się ze sprzedawczynią i chciała ją uderzyć. Jej kolega pobił drugiego pracownika sklepu (ma obrażenia głowy).

Ekspedientka jeszcze użyła gazu, nic to nie pomogło. Napastnicy dodatkowo ukradli piwo i uciekli z lokalu.

Dzień później policja zatrzymała trzy osoby. Głównymi sprawcami są osoby, które mają po 17 lat. Trzeci to „świadek” (ich znajomy) tego zdarzenia.

Policjanci chcieli, by agresorzy trafili do ośrodka dla nieletnich. Sąd jednak ich… wypuścił.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do lat 18

1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. „Energetyk” (ang. energy drink), to napój, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. Nowe przepisy zakazują ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach.

Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. tego typu napoje nie mogą być sprzedawane na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Dodatkowo ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Kary:

  • Sklep lub inny podmiot sprzedający napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia, na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach będzie podlegał karze grzywny do 2 tys. zł. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie tego wykroczenia.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek klienta.

  • Osoby produkujące lub importujące napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny, w opakowaniach jednostkowych niespełniających wymogów wskazanych w ustawie, podlegają grzywnie do 200 000 zł albo karze ograniczenia wolności, albo obu tym karom łącznie.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button