ŚWIAT

Davos. Spotkanie doradców w ramach Formuły Pokoju prezydenta Zełenskiego

Szwajcaria

W Davos trwa spotkanie doradców ds. zagranicznych i bezpieczeństwa w ramach Formuły Pokoju prezydenta Zełenskiego.

Jest to czwarte spotkanie tego formatu – wcześniejsze spotkania odbyły się w Kopenhadze, Dżuddzie, a ostatnie na Malcie w dniu 28 października 2023 r.

Polskę reprezentuje szef BPM Minister Mieszko Pawlak.

Spotkania mają na celu omówienie wizji warunków niezbędnych do nastania pokoju i bezpieczeństwa po zakończeniu wojny na Ukrainie. Punktem wyjścia do prowadzonych rozmów jest 10–punktowa Formuła Pokoju ogłoszona przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego 15 listopada 2022 r. podczas wystąpienia skierowanego do uczestników szczytu G20. Polska objęła przewodnictwo wraz z Danią i Norwegią nad pracami grupy zajmującej się punktem Formuły dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego oraz bierze udział w pracach innych grup.

– Ostatnio siedemnaście kolejnych państw dołączyło do tej inicjatywy, gdzie dyskutuje się i poszukuje się pokojowego rozwiązania konfliktu, który wynika z rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, „jest to miejscem, gdzie można twardo mówić kto tutaj jest agresorem, i gdzie od samego początku Prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawia swoje jasne stanowisko i swój plan pokojowy”.

Spotkanie doradców ds. zagranicznych i bezpieczeństwa odbywa się w przededniu rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym Polska będzie reprezentowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Duda udał się z wizytą do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Wśród tematów spotkań i dyskusji będą przede wszystkim sprawy ekonomiczne i inwestycyjne, a także kwestie bezpieczeństwa.

Podczas wizyty planowanych jest szereg spotkań Prezydenta z liderami światowej gospodarki i polityki. Andrzej Duda odbędzie rozmowy m.in. Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, Prezesem Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej Nobumitsu Hayashi, wiceprzewodniczącą KE Verą Jourovą, Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, a także prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem.

W Davos rozpoczęło się czwarte spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców politycznych przywódców państw w sprawie realizacji Formuły Pokojowej

Delegacja ukraińska wzięła udział w otwarciu czwartego spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców ds. polityki zagranicznej przywódców państw w sprawie realizacji Formuły Pokojowej, które odbyła się 14 stycznia w szwajcarskim mieście Davos.

W czwartym spotkaniu biorą udział przedstawiciele 81 krajów i organizacji międzynarodowych, czyli o 15 więcej niż podczas trzeciego podobnego wydarzenia, które odbyło się w październiku 2023 r. na Malcie. W szczególności 39 krajów z Europy, 18 z Azji, 12 z Afryki, 6 z Ameryki Południowej, 3 z Ameryki Północnej i 2 z Oceanii delegowało swoich przedstawicieli do Davos.

„Dobrym sygnałem jest stały wzrost liczby krajów włączających się do prac nad wspólnym planem działań opartym na ukraińskiej formule pokojowej. To niezwykle satysfakcjonujące, że w nasze prace coraz częściej włączane są kraje z regionów Globalnego Południa. To świadczy o zrozumieniu: ten konflikt w Europie jest wyzwaniem dla całej ludzkości” – powiedział w swoim przemówieniu Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Osobno wyraził wdzięczność za przyjęcie tego rozwiązania Szwajcarii, która niedawno przystąpiła do konsultacji na poziomie doradców, ale od razu zaangażowała się w prace.

Zwracając się do zgromadzonych, szef Biura Głowy Państwa Ukraińskiego mówił o konsekwencjach niedawnych zmasowanych ataków rakietowych dokonanych przez Rosję na ukraińskie miasta, o ofiarach ataków wśród ludności cywilnej oraz zniszczeniach infrastruktury cywilnej.

Andrij Jermak po raz kolejny podkreślił, że zwykłe zawieszenie broni nie będzie końcem rosyjskiej agresji na Ukrainę, a jedynie da atakującemu chwilę na zgromadzenie sił.

„Z pewnością nie jest to droga do pokoju. Rosjanie nie chcą pokoju. Chcą dominacji. Zatem wybór jest prosty: albo przegramy i znikniemy, albo wygramy i będziemy żyć dalej. I walczymy” – podkreślił.

Według szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę Siły Obronne Ukrainy zwróciły ponad 50% terytorium okupowanego przez Rosję i dysponując niewielkimi własnymi siłami morskimi, zniszczyły jedną piątą potencjału Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej i zabezpieczył Morze Czarne.

Jednocześnie powiedział: jeśli nie zostanie przywrócone prawo międzynarodowe i integralność terytorialna Ukrainy, każdy agresor w innym miejscu na świecie będzie mógł „jutro przejąć część dowolnego kraju i przeprowadzić tam sfałszowane wybory na muszce”.

„Pokój, do którego dąży Ukraina, musi gwarantować jej przetrwanie, integralność, suwerenność i możliwość rozwoju. Powinno zapobiegać ponownemu wystąpieniu agresji. Wspólnie stworzyliśmy spójne ramy osiągnięcia takiego pokoju. Jego elementy są ze sobą ściśle powiązane. I to jest jedyny sposób” – podkreślił Andrij Jermak.

Zauważył, że dzisiejsze czwarte spotkanie doradców w Davos będzie logiczną kontynuacją trzeciego spotkania na Malcie, podczas którego omówiono pięć pierwszych punktów ukraińskiej formuły pokojowej, a mianowicie: bezpieczeństwo nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, uwolnienie więźniów i deportowanych w szczególności dzieci, przywrócenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button