POLITYKAPOLSKA

Andrzej Duda atakuje PSL. „Prezydent upadł chyba na głowę”

Uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny i polskich rolników w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach.

Podczas obchodów złożono wieńce na grobie Wincentego Witosa, a także zabrał głos podczas uroczystości w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

– Wincenty Witos był jednym z największych budowniczych etosu Polski, polskiego patriotyzmu wśród polskich chłopów, w okresie, w którym nasz kraj odzyskiwał swoją niepodległość – powiedział w niedzielę Duda w Wojniczu.

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa; złożył m.in. wieniec na jego grobie w Wierzchosławicach.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że jeżeli chodzi o ruch ludowy w Polsce, jeżeli chodzi o dzieje polskiej wsi, nigdy w naszej historii polska wieś nie miała większego przywódcy niż Wincenty Witos – powiedział prezydent podczas wystąpienia w Hali Sportowej Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

Jak mówił prezydent: – Wincenty Witos od samego początku żył w głębokim przeświadczeniu, że najważniejsza jest Polska, ziemia i wiar, i że to jest to, co w tamtym czasie dla Polaka, dla człowieka, polskiej wsi było tym fundamentem.


– Wincenty Witos absolutnie był jednym z największych budowniczych etosu Rzeczypospolitej Polskiej, Polski, polskiego patriotyzmu na polskiej wsi, wśród polskich chłopów, w okresie, w którym Polska odzyskiwała swoją niepodległość – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, Witos jednym z ojców polskiej niepodległości. – Tak, prawdopodobnie nie miałaby Polska tej niepodległości, a już prawdopodobnie z całą pewnością by jej nie utrzymała, gdyby nie Wincenty Witos – podkreślił prezydent.


– Wincenty Witos chciał Polski wolnej, suwerennej, niepodległej, demokratycznej bez żrących ją chorób, takich m. in. jak korupcja. Dlatego m. in. odszedł z PSL i założył PSL Piast, ponieważ sprzeciwiał się słabości i skorumpowaniu władz ówczesnej partii. Wiedział, jak tego typu zjawiska niszczą państwo i że trzeba je piętnować z całą mocą. Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia – dodał Duda.

Komentarze polityków z PSL:

– Z całym szacunkiem do głowy Państwa Polskiego, ale Pan Andrzej Duda upadł chyba na głowę, pierwszy porównuje Zełenskiego do Witosa, a teraz jeszcze próbuje zrównać przestępców Kamińskiego i Wąsika z bohaterem Witosem. Panie Prezydencie odpowiadając na Pana pytanie PSL jest po tej stronie gdzie stał Witos, pytanie po czyjej stronie jest Pan? Jak na razie to po stronie przestępców – stwierdził Michał Zarzecki z PSL.


– Wincenty Witos walczył o Polskę praworządną, wolną i demokratyczną. Polskę, w której wszyscy są równi wobec prawa, a interes partii nigdy nie jest ponad interesem ojczyzny. Warto, poza powoływaniem się na przywódcę Ruchu Ludowego wdrażać w życie idee, którym był wierny. W ubiegłym roku, dzięki inicjatywie PSL oraz RPO, zmazany został haniebny wyrok sądu brzeskiego. Wincenty Witos został uniewinniony. Przeciwko kasacji, podobnie, jak w 1932 r. był przedstawiciel Prokuratury. Wbrew zasadom praworządności i racji stanu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz


– Wincentego Witosa wsadzili do więzienia sanacyjni idole PiS oraz prezydenta w sfingowanym procesie brzeskim. To PSL przy wsparciu Bodnara walczyli o rehabilitację Witosa, dzięki czemu Sąd Najwyższy uniewinnił dawnych liderów PSL. Takie są fakty.

Prezydent Duda nazywa przestrzeganie Konstytucji RP i respektowanie wyroków sądów „terrorem praworządności”. To mówi chyba wszystko o prezydencie i obozie PiS, z którego się wywodzi. Z demokracją nie jest im po drodze.


Dzisiejsze wypowiedzi prezydenta są oburzające i nacechowane emocjami, a nie faktami. PSL zawsze był, jest i będzie po stronie demokracji, a PiS – jako grupa rekonstrukcyjna sanacji – nigdy demokracji nie szanował. Tak jak nie szanuje ostatniego wyboru Polaków.

Jako historyk muszę sprostować słowa prezydenta: założenie PSL ,,Piast” służyło oderwaniu się od złych wpływów konserwatystów i powrotu do samodzielności polskiego ruchu ludowego i jego wartości ideowych. Witos walczył z korupcją obozu sanacyjnego: za to trafił do więzienia – napisał poseł Piotr Zgorzelski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button