INNE

Obchody 80-lecia Otwarcia Toru Służewiec. Plantea z Pucharem Prezesa Rady Ministrów

Święto na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu

5 maja zainaugurowane zostały oficjalne obchody 80-lecia warszawskiego Toru Służewiec.

Ten dzień był również okazją do świętowania 15 rocznicy wstąpienia Polski do UE.

Wydarzeniem dnia była gonitwa Strzegomia o Puchar Prezesa Rady Ministrów, w której zwyciężyła Plantea pod Szczepanem Mazurem. Zwycięskiego konia, jeźdźca, trenera i właścicieli dekorowali w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – Jacek Sasin, sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. W dekoracji uczestniczyli także członkowie zarządu Totalizatora Sportowego oraz prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

Po dekoracji Pan Jacek Sasin uroczyście zainaugurował obchody 80-lecia Otwarcia Toru Służewiec.

– 80 lat Toru Służewiec to kawał historii wyścigów konnych, Warszawy i Polski. Gdy był otwierany w 1939 roku był jednym z najnowocześniejszych torów w Europie. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu Totalizatora Sportowego Służewiec powróci na właściwe mu miejsce jednego z ważniejszych torów w Europie, ale także stanie się miejscem wypoczynku dla mieszkańców stolicy i turystów. Razem zadbamy, aby Tor Służewiec mógł obchodzić kolejne jubileusze – podsumował Olgierd Cieślik prezes Totalizatora Sportowego

Uroczystości dopełnił oficjalny start emisji znaczka pocztowego „80-lat Toru Służewiec” przygotowanego przez Pocztę Polskę.

Znaczek pocztowy „80-lat Toru Służewiec” (fot. pras.)

W trakcie dnia wyścigowego odbyło się jeszcze 7 wyścigów. Bardzo interesujący przebieg miała szczególnie gonitwa z udziałem zagranicznych jeźdźców – Puchar Jubileuszu 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, którą wygrał Dark Blue pod Fergusem Sweeneyem. W drugim wyścigu z międzynarodową obsadą – Europejskim Czempionacie Powożących wygrała Fortuna Buroise powożona przez Stephanie Josefin Werder ze Szwecji, która co ciekawe ma polskie korzenie.

Niedzielną wycieczka na Służewiec była świetną okazja do odkrycia tego historycznego miejsca, przeżycia jedynych w swoim rodzaju emocji podczas śledzenie gonitw i spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Warszawski tor otworzył swoje podwoje 3 czerwca 1939 roku. Zaprojektowany z rozmachem i fantazją w dwudziestoleciu międzywojennym przez zespół polskich architektów pod przewodnictwem hr. Zygmunta Plater-Zyberka.

Od 2008 roku Totalizator Sportowy dzierżawi Tor Służewiec, rewitalizuje ten unikatowy obiekt i organizuje wyścigi konne. W ciągu roku odbywa się w tym miejscu ponad 50 dni wyścigowych, podczas których rozegranych jest blisko 500 gonitw.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button