POLSKA

O krok od tragedii na pikniku. Incydent z Black Hawkiem. Pilna interwencja do Morawieckiego

Mazowieckie

Trwają czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk .

Do którego doszło 20 sierpnia podczas pikniku wojskowego zorganizowanego z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą koło Ciechanowa (Mazowsze).

Zgodnie z procedurami powiadomione zostały odpowiednie organy, w tym Prokuratura oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Na miejscu zostały przeprowadzone również niezbędne czynności procesowe, a zgromadzone materiały niezwłocznie zostaną przekazane do Prokuratury.

Z polecenia Komendanta Głównego Policji czynności w sprawie incydentu lotniczego prowadzi też Biuro Kontroli KGP.


„Bezpieczeństwo” w wersji PiS. Promocja i lans obecnego tam ministra/kandydata za wszelką cenę.

Pilna interwencja do M.Morawieckiego w związku z zerwaniem linii energetycznej przez policyjny śmigłowiec i narażeniem życia wielu ludzi w tym dzieci podczas wczorajszego pikniku w Sarnowskiej Górze.
Lans wyborczy polityków PiS za wszelką cenę – z narażaniem życia Polaków” – powiedział senator KO Krzysztof Brejza.

– 15.X wybory, w których Polacy zagłosują za bezpiecznym państwem. Skończy się PiSowska niekompetencja i narażanie zdrowia i życia Polaków.

Skierowałem przed chwilą w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Wszelkie aspekty, w tym polityczne nadużywanie sprzętu do kampanii wyborczej z narażeniem życia ludzi muszą być wyjaśnione. A winni pociągnięci do odpowiedzialności – dodał senator.

Wydarzenie to było sfinansowane z Funduszu Sprawiedliwości.

Policyjny Black Hawk prawdopodobnie przez silny powiew zerwał linię energetyczną.

Poniżej linii odgromowej, którą zahaczył pilot znajdowały się trzy linie wysokiego napięcia o mocy 110 tysięcy woltów. Jednak zerwana linia nie była pod napięciem, bo była tą uziemiającą. Zarysowana została maska samochodu osobowego.

Brejza zadał szefowi rządu kilka pytań:

1) Czy wszczęto kontrolę związaną z tym zdarzeniem – jeśli tak, to kiedy? Jeśli takiej kontroli wewnętrznej w Policji nie wszczęto: wnoszę o przeprowadzenie stosowanych czynności, a w szczególności zabezpieczenie nagrań załogi śmigłowca.

2) Dlaczego śmigłowiec leciał na tak niskiej wysokości nad głowami dorosłych i wielu dzieci?

3) Dlaczego nie są respektowane podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas imprez z udziałem polityków PiS (obecnym był tam wiceminister Maciej Wąsik)?

4) Jak to się stało, że w czasie takiej imprezy narażono życie i zdrowie wielu ludzi, w tym dzieci – w internecie dostępne są filmiki obrazujące zdarzenie?

5) Kto poniesie odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia ludzi?

6) Jakie działania podejmie Pan Premier w związku z kolejnym (po wystrzale granatnika w KGP) incydentem zagrażającym życiu i zdrowiu wielu ludzi?

7) Czym spowodowana jest bierność Pana Premiera w wyciąganiu konsekwencji za kolejne skandaliczne incydenty zagrażające życiu i zdrowiu wielu ludzi?

Art. 123. Prawo lotnicze

1. Zabrania się wykonywania przez statki powietrzne lotów próbnych, akrobacyjnych oraz organizowania pokazów lotniczych nad osiedlami i innymi skupiskami ludności.

174) § 1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button