POLSKA

O 56 km więcej. Bez mandatu, ale za to z 5,5 tys. zł grzywny w sądzie

Kierujący busem w Wejherowie przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h

O 56 km więcej niż przewidują przepisy – kto prowadził samochód, którym przekroczono prędkość?

Na to pytanie nie odpowiedział właściciel firmy, licząc że przyjęcie przez niego kilkuset złotowego mandatu za niewskazanie użytkownika pojazdu zamknie sprawę. Nic bardziej mylnego – skończyło się aż na 5000 zł grzywny i 570 zł kosztów sądowych.

W lutym ubiegłego roku kierujący busem w Wejherowie przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h. Wykroczenie zostało zarejestrowane przez fotoradar Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W miejscu pomiaru obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i jest to obszar zabudowany.

W ramach wszczętych czynności wyjaśniających skierowano do właściciela pojazdu zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu, wraz z drukami oświadczeń. Właściciel firmy zdecydował o odmowie – pomimo ciążącego na nim obowiązku – wskazania osoby której pojazd powierzył. Jednocześnie wyraził zgodę na przyjęcie mandatu karnego w wysokości 500 zł za ten czyn, licząc, że sprawa na tym się zakończy. Według inspektorów mandat za niewskazanie kierującego pojazdem, był nieadekwatny do rażącego naruszenia prędkości. Prowadzili więc dalsze czynności zmierzające do ustalenia sprawcy wykroczenia. Adresat – właściciel firmy – nie odpowiadał już na przesłaną przez Inspekcję korespondencję. Inspektorzy zdecydowali o niewystawianiu mandatu karnego i skierowali wniosek o ukaranie go do sądu.

Sąd Rejonowy w Wejherowie, na podstawie zebranych dowodów przyjął, że okoliczności czynu oraz wina oskarżonego nie budzi wątpliwości i orzekł karę w wysokości 5 000 zł oraz zasądził opłatę sądową 570 zł.
(gitd)

Tagi
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Rozpoczęte wątki
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą liczbą reakcji
Najciekawszy komentarz wątka
1 Autorzy komentarzy
lesław Autorzy ostatnich komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
lesław
Gość
lesław

zamiast grzywny i mandatu Yanosik na drogę

Close