RÓŻNOŚCI

Lew – handlarz na Jarmarku św. Dominika. Nowy Hewelion w Gdańsku

Hewelion: lew - handlarz w Gdańsku

10 sierpnia, w Międzynarodowy Dzień Lwa, na Placu Kobzdeja odsłonięto 13 figurę małego gdańskiego lwa Heweliona.

Tym razem lew nie osiądzie w jednym miejscu. Będzie to wędrujący po Gdańsku lew – handlarz.

Niewielkie, wykonane z brązu rzeźby lwów, które zwykło nazywać się „Hewelionami” znaleźć można w różnych częściach Gdańska. Lwa ubranego w czapkę i kurtkę pilota znajdziemy na przykład na gdańskim lotnisku. Na Stadionie Energa Gdańsk Hewelion nosi piłkarskie korki i trzyma bursztyn, a ten z gdańskiego zoo wyposażony jest w plecak. Do tej pory lwów było dwanaście i każdy z nich wygląda inaczej.

Do tego zacnego grona dołączył kolejny osobnik, czyli lew – handlarz, który po raz pierwszy pokazany został publiczności podczas Jarmarku św. Dominika. Atrybutami lwa – handlarza jest kram pełen towarów i sakiewka wypełniona pieniędzmi. Figurka mierzy 50 cm i waży 50 kg. Lew będzie miał jeszcze jedną niezwykłą umiejętność – będzie zmieniał miejsce swojego pobytu.

– Hewelion będzie wędrował, jak prawdziwy kupiec – powiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Na pewno będzie odwiedzał wszystkie imprezy, których jesteśmy producentami.

Po odsłonięciu, na czas Jarmarku św. Dominika, nowy lew zamieszka w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej, zimą spotkamy go przy kole widokowym, na Jarmarku Bożonarodzeniowym, a wiosną i jesienią w AmberExpo.

Dotychczas Heweliony odwiedził już ZOO, Stadion Energa Gdańsk, molo w Brzeźnie, Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, Port Lotniczy Gdańsk, Hevelianum, Wielki Młyn, Ołowiankę, Długie Pobrzeże (Restauracja Gdański Bowke), Bramę Wyżynną, Galerię Handlową Madison, Długi Targ (Hotel IBB Długi Targ).

Wszystkie rzeźby wykonane są z brązu przez gdańskiego rzeźbiarza Tomasza Radziewicza.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button