POLSKA

Nowe Fordy Ranger XLT dla wojska. Zastąpiły pojazdy Honker

Wojsko Polskie

– Czas Honkera w Wojsku Polskim odchodzi do historii.

To wysłużone samochody, które przez lata stanowiły właśnie podstawę, jeżeli chodzi o zadania wojskowe i logistyczne. Teraz Wojsko Polskie będzie korzystało z nowoczesnego sprzętu, skonfigurowanego zgodnie z wymaganiami żołnierzy, a więc dającego gwarancję niezawodności i bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas przekazania dla Wojska Polskiego samochodów Ford Ranger XLT w ramach programu Mustang.

Fordy Ranger XLT. Nowe pojazdy dla wojska (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

W 2. Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie, szef MON wziął udział w przekazaniu pierwszej partii nowych samochodów Ford Ranger XLT, które trafią do jednostek wojskowych w całym kraju zastępując jednocześnie pojazdy Honker, które są używane w wojsku od lat 90.

Fordy Ranger XLT. Nowe pojazdy dla wojska (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

– Wojsko Polskie rozrasta się liczebnie, ale żeby stało na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jednym z elementów tego wyposażenia są pojazdy – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Przekazanie aut stanowi pierwszą część dostaw wynikających z umowy, podpisanej 31 marca br., która to przewiduje dostawę łącznie 648 samochodów ciężarowo-osobowych.

Fordy Ranger XLT. Nowe pojazdy dla wojska (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

– To kolejny przełom, jeżeli chodzi o sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy Wojska Polskiego, który wzmocni zdolności naszego wojska. Jestem o tym przekonany, że będzie dobrze służył bezpieczeństwu Polski – dodał szef MON.

Fordy Ranger XLT. Nowe pojazdy dla wojska (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

Nowy Ford Ranger XLT to samochód osobowo-terenowy przystosowany do potrzeb armii, skonfigurowany zgodnie ze specyfikacją przygotowaną przez żołnierzy. To pojazd do nowych zadań, ale przede wszystkim nowa jakość dla Wojska Polskiego. Nowe pojazdy wojskowe posiadają wiele rozwiązań technicznych m.in. zwiększających zdolność do jazdy w terenie, a także bezpieczeństwo ich użytkowników.

Podczas wizyty w bazie logistycznej minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że proces modernizacji Wojska Polskiego ma charakter trwały. – Staramy się o to i odnosimy tu konkretne rezultaty, żeby żołnierze byli wyposażeni w nowoczesny sprzęt. W sprzęt służący temu, żeby Polska była bezpieczna – zaznaczył minister.

Fordy Ranger XLT. Nowe pojazdy dla wojska (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

Ford Ranger w konfiguracji XLT napędzany jest silnikiem wysokoprężnym 2.0 EcoBlue o mocy 125 kW/170 KM, który współpracuje z 6-biegową manualną przekładnią. Napęd 4×4 przenoszony jest za pośrednictwem skrzyni redukcyjnej o dwóch przełożeniach sterowanej elektronicznie z możliwością przełączania napędu 2×4/4×4 w podczas jazdy. Poruszanie się samochodem w trudnych warunkach wspomaga system kontroli trakcji oraz elektronicznie sterowana blokada mechanizmu różnicowego w tylnym moście. Wojskowe Rangery otrzymały stalowe felgi o rozmiarze 16” z wkładkami typu run-flat firmy Hutchinson oraz oponami AT BFGoodrich. Pojazdy wyposażone będą również w specjalną zabudowę skrzyni ładunkowej typu hardtop z trzema otwieranymi pokrywami, mocowania do transportu, np. kolejowego oraz hak holowniczy. Rangerów będą używać wojska zarówno operacyjne, jak i zabezpieczenia.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button