ŁÓDŹ

Nieudana reforma rządu PiS – podwójny rocznik w szkołach. Lekcje do godziny 19 w Łodzi

Nieudana reforma edukacji

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych będą mieć lekcje do godziny 18:45, a Technikum nr 3 do 18.

Nieco krócej, bo do 17:30 będą zajęcia w III Liceum Ogólnokształcącym, jednym z najbardziej obleganych przez absolwentów w tegorocznej rekrutacji, a w XXVI LO do 16:05. Te plany na pewno będą korygowane, ale już widać, że podwójny rocznik w szkołach średnich mocno komplikuje uczniowskie życie.

– Mimo starań i wysiłków dyrektorów szkół nasze obawy się potwierdziły, uczniowie będą się uczyć do wieczora. Nie we wszystkich szkołach, ale jednak w wielu zajęcia będą dłużej niż w poprzednim roku szkolnym – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając – Na domiar złego brakuje około setki nauczycieli i chętnych do pracy nie ma, co także ma swoje znaczenie w kontekście planów lekcji. PiS-owska reforma edukacji zbiera swoje żniwo, niestety, ofiarami są młodzi ludzie, którzy powinni cieszyć się życiem, a nie spędzać całych dni w szkole.

Wedle obecnych planów lekcje trwają średnio o 2 – 3 godziny dłużej niż w poprzednim roku szkolnym, dyrektorzy dokonywali dosłownie cudów adaptując na dodatkowe sale lekcyjne pomieszczenia dotąd służące jako… pokój nauczycielski czy magazyny. A wszystko po to by zlikwidować uczniowskie „okienka”. W „Gastronomiku” czy Technikum nr 3 oczywiście młodzież nie spędza w szkole 10 godzin, bo ci, którzy mają lekcje do wieczora zaczynają je w południe albo jeszcze później.

– Otóż te plany lekcji eliminują praktycznie zajęcia pozalekcyjne – zauważył Sylwester Pawłowski, radny Rady Miejskiej, który stawia pytania: – Kiedy uczniowie mają brać udział w kołach zainteresowań, uzupełniać wiedzę, rozwijać pasje skoro do 17 mają lekcje? Albo do godziny 18? Cóż z tego, że zaczynają zajęcia później, ale kiedyś muszą też zadania domowe zrobić. PiS-owska reforma edukacji dopiero teraz pokazuje swoje prawdziwe oblicze i okazuje się, że ofiarami nieprzemyślanych decyzji polityków są uczniowie. Solidnie „oberwali”, a winni są politycy obozu rządzącego, którzy zlikwidowali gimnazja.

Nauka do późnych godzin popołudniowych to efekt podwójnego rocznika w szkołach średnich, gdzie spotkali się absolwenci gimnazjów i klas 8 szkół podstawowych. W konsekwencji w szkołach jest znacznie więcej klas pierwszych i uczniów, a liczba sal lekcyjnych jest ograniczona.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button