POLSKAŚWIAT

NATO. Czechy i Polska będą ochraniać przestrzeń powietrzną nad Słowacją

Polskie myśliwce F-16

– Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy wspólną deklarację o współpracy, jeśli chodzi o ochronę przestrzeni powietrznej nad Słowacją.

Myślę, że to jest bardzo ważny argument mówiący, że współpracujemy ze sobą bardzo ściśle. Jesteśmy sąsiadami, jesteśmy przyjaciółmi, podzielamy zagrożenia w naszej części Europy i staramy się na nie odpowiedzieć, wzmacniając nasze siły zbrojne, by odstraszyć ewentualnego agresora – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak po podpisaniu deklaracji w sprawie ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji.

27 sierpnia w bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podpisał trójstronną deklarację z ministrami Czech i Słowacji w sprawie wzajemnego zobowiązania do ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji.

– Od 1 września para dyżurna polskich F-16 rozszerzy zakres odpowiedzialności o Słowację. Razem jesteśmy silniejsi – zaznaczył szef MON.

M. Błaszczak podkreślał poczucie wspólnoty interesów polskich, słowackich, czeskich, europejskich.

– Jesteśmy w NATO, jesteśmy w UE, wspieramy się wzajemnie – przekonywał minister.

Polski myśliwiec F-16 (fot. kpr. Wojciech Król CO/MON)

Polskie i czeskie myśliwce będą operowały z baz w swoich krajach. Zgodnie z umową, w razie potrzeby Słowacja zapewni wsparcie logistyczne państwa-gospodarza. W umowie w sprawie wzajemnego zobowiązania do ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji ministrowie zadeklarowali, że zapewnią niezbędne siły do szybkiego reagowania na potencjalne naruszenia przestrzeni powietrznej Słowacji. Misja polskich i czeskich pilotów, która rozpocznie się 1 września 2022 r jest odpowiedzią na prośbę ministra Jaroslava Nad’a w związku z wycofaniem z eksploatacji słowackich samolotów MiG-29. Deklaracja wzmacniająca współpracę sojuszniczą to także wyraz solidarności krajów w obliczu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że wspólne reagowanie na zagrożenia i współpraca sąsiedzka są dziś niezwykle ważne.

– Liczę na to, że kiedy Słowacja będzie już miała swoje F-16, to na zasadzie interoperacyjności będziemy nie tylko ćwiczyć, ale też budować plany operacyjne dotyczące współpracy lotniczej – powiedział.

Jaroslav Nad, słowacki minister obrony podziękował Polsce i Czechom za pomoc. Zaznaczył, że wsparcie jakie otrzymał jego kraj jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa.

– Podpisanie deklaracji to bardzo ważny moment i ważna decyzja. Pokazaliśmy, jak silny jest nasz sojusz w ramach NATO w i w ramach UE, ale jest to silna przyjaźń, braterstwo między naszymi państwami. Będziecie się troszczyć o nasze bezpieczeństwo, wszystkich Słowaków – powiedział Jaroslav Nad.

Podczas wizyty na Słowacji odbyły się także pokazy akrobatyczne w wykonaniu m.in. pilotów z Polski, Czech i Słowacji w ramach międzynarodowych pokazów lotniczych „Slovak International Air Fest 2022”

Polska i Słowacja

Polska i Słowacja budują wspólny system obronny, który gwarantuje bezpieczeństwo naszych państw, ale także w całej wschodniej flanki NATO – tworzą Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO, są członkami Grupy Wyszehradzkiej, NATO i Unii Europejskiej. Oba kraje realizują wiele wspólnych szkoleń i ćwiczeń, jak również wykonują wspólnie zadania stojące przed członkami NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button