INNEZIMOWE

MP na dystansach w łyżwiarstwie szybkim. Andżelika Wójcik i Damian Żurek podwójnie złoci

Mistrzostwa Polski

W piątek w Tomaszowie Mazowieckim rozdano kolejne komplety medali 37. mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim.

Stawką rywalizacji są nie tylko tytuły, ale i miejsca w kadrze narodowej na zbliżające się zawody Pucharu Świata. Podwójne mistrzostwo Polski na dystansie 500 i 1000 metrów wywalczyli Andżelika Wójcik i Damian Żurek.

Po zakończeniu mistrzostw w Tomaszowie wyłoniona zostanie kadra narodowa na pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w Stavanger (11-13 listopada) i Heerenveen (18-20 listopada). W Arenie Lodowej wyraźnie było widać, że forma kadrowiczów idzie w górę. Najlepiej zaprezentowali się Andżelika Wójcik i Damian Żurek, którzy po dwóch dniach rywalizacji są podwójnie złoci – triumfowali na dystansie zarówno 500, jak i 1000 metrów.

– Patrząc na ostatnie tygodnie widać, że grupa naszych kadrowiczów wyraźnie się rozkręca – mówi Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. – Część zawodników zdecydowała się zrobić sobie dłuższą przerwę po sezonie olimpijskim, między innymi Piotrek Michalski, który przyjął taką taktykę. Widać, że musi jeszcze trochę postartować, wejść na najwyższe obroty. W formie jest już Damian Żurek, który wygrał oba dystanse sprinterskie, z bardzo przyzwoitymi czasami, jak na ten etap sezonu. Myślę, że Damian może pociągnąć trio sprinterskie, do którego już w Stavanger dołączy Marek Kania. Warto także zwrócić uwagę na dwa złote medale Andżeliki Wójcik, szczególnie na ten piątkowy na dystansie 1000 metrów. Wywalczone w bardzo dobrym stylu, widać że Andżelika dochodzi do bardzo wysokiej dyspozycji. Czekamy na starty pucharowe naszych zawodników, myślę że będzie coraz z lepiej z każdym ich występem – dodaje.

Dla wielu naszych panczenistów walka w Arenie Lodowej jest ważnym sprawdzianem przed startami międzynarodowymi.

– Otwarcie sezonu na torze w Tomaszowie cieszy – podkreśla Andżelika Wójcik, która wczoraj wygrała na 500 metrów, dziś o dwie setne sekundy wyprzedziła na 1000 metrów Karolinę Bosiek. – Naprawdę się nie spodziewałam, pojechałam bardziej zadaniowo, niż czasowo. Teraz się zastanawiam, czy to może nie jest dobry pomysł na taktykę, bo czasem gdy się bardzo chce, zamiast skupiać tylko na samym biegu, to wcale nie wychodzi lepiej. Jestem zadowolona, bo mam dwa złote medale mistrzostw Polski. Wygrałam dzisiaj o włos, bo Karolina me zdecydowanie lepszą drugą rundę, a ja jestem jeszcze po kontuzji i jechałam na ciężkich nogach. Ciesze się, że uraz nie okazał się na tyle poważny, że mogłam trenować i wystartować w Tomaszowie.

Radości nie krył także Damian Żurek: – Powoli zacznie to do mnie docierać, pewnie jak już będę w domu, fajnie bo zdobyłem komplet medali. Teraz już wszyscy czekamy na zawody Pucharu Świata i liczymy, żeby forma rosła aż do samego końca. Bardzo ciężko pracowaliśmy przez całe lato, czasy mamy niezłe. Nie odstajemy od światowej czołówki, oby tak samo było w zawodach pucharowych – dodaje.

Łyżwiarstwo szybkie. MP – 1000 metrów. Michalski i Żurek (fot. Grzegorz Michałowski)

Mistrzostwa Polski na dystansach zakończą się w niedzielę, 6 listopada. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Transmisja na żywo ze wszystkich czterech dni mistrzostw jest dostępna na YouTube, na kanale PZŁS.

Wyniki 2. dnia 37. MP na dystansach:

1000 metrów kobiet: 1. Andżelika Wójcik (MKS Cuprum Lubin) 1:17.75, 2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1:17.77, 3. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1:19.92;

1000 metrów mężczyzn: 1. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1:10.10, 2. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 1:10.70, 3. Szymon Wojtakowski (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1:12.23;

Bieg masowy kobiet: 1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 9:23.97, 2. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 9:24.10, 3. Olga Kaczmarek (AZS AWF Katowice) 9:32.86;

Bieg masowy mężczyzn: 1. Szymon Palka (KS ARENA Tomaszów Mazowiecki) 8:30.40, 2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 8:37.16, 3. Marcin Bachanek (KS ARENA Tomaszów Mazowiecki) 8:37.79.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button