POLSKA

Morawiecki: powstanie w Polsce 1000 hal. Gdzie są obiecane mieszkania czy samochody elektryczne?

Polska PiS

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dziećmi i młodzieżą w Centrum Sportowym w Raszynie.

Szef rządu poinformował, że ruszy program budowy w Polsce 1000 hal o lekkiej konstrukcji w ciągu trzech lat.

„Już w tym roku wybudujemy kilkadziesiąt takich hal. W kolejnym roku chcemy wybudować ich 500 i w następnym roku kolejne 500. To nowe szanse dla milionów Polaków, dla milionów polskich dzieci. To zdrowy tryb życia, sukcesy sportowe, pasja, radość i emocje” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Naszą intencją jest wybudować w ciągu trzech lat 1000 pełnowymiarowych, w pełni funkcjonalnych hal w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. W naszym kraju wciąż dużo jest miejscowości pozbawionych stałego dostępu do obiektów sportowych. Na podstawie prezentowanego dziś pilotażu opracujemy projekt typowy, w ramach którego od 2023 roku będzie powstawać 500 hal rocznie. W 2024 roku liczba wybudowanych na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich hal o lekkiej konstrukcji sięgnie 1000. To często w mniejszych miejscowościach rodzą się wielkie talenty sportowe – przykładem mogą być Iga Świątek, Robert Lewandowski, czy wcześniej Jakub Błaszczykowski. Zależy nam, aby młodzi ludzie zamieszkujący małe miejscowości nie byli wykluczeni z codziennej aktywizacji” – podkreślił minister Kamil Bortniczuk.

Program budowy hal sportowych o lekkiej konstrukcji:

 • Budżet edycji pilotażowej 2022 to 80 mln zł.

Cele Programu:

 • stworzenie warunków do całorocznego przeprowadzania zajęć WF i treningu sportowego,
 • poprawa jakości zajęć sportowych,
 • powszechny dostęp do kubaturowych obiektów sportowych na obszarach wiejskich.

Dofinansowanie w ramach programu może wynieść do 70% wydatków kwalifikowanych.

Minister sportu Kamil Bortniczuk: Ogłaszamy dziś wielki program budowy w Polsce 1000 hal o lekkiej konstrukcji w ciągu trzech lat, licząc z rokiem bieżącym. W tym roku rozpoczynamy pilotaż, na który przeznaczymy 80 mln zł pozyskane dzięki przychylności premiera Morawieckiego.

W przyszłym roku w polskich szkołach zostanie wprowadzony system identyfikacji talentów.

Program identyfikacji talentów wraz z ogłoszonym dziś Programem budowy hal sportowych sprawi, że talenty nawet z najmniejszych miejscowości nie umkną klubom i polskim związkom sportowym. Efekty tego będą widoczne w kolejnych 10-leciach.

Pilotażowo program ruszy już we wrześniu 2022 w województwach małopolskim i lubelskim.

W ramach Programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań:

 1. budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry minimum 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
 2. zadaszenie o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry minimum 20 m x 40 m.

W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie dofinansowanie budowy obiektu z mniejszymi niż wymagane wymiarami pola gry.

Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach Programu może wynieść do 70% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż:

 • 2 mln zł dla pierwszego rodzaju zadań,
 • 1 mln zł dla drugiego rodzaju zadań.

„Sport to nie tylko wielkie sukcesy i emocje, których oczekujemy. To także radość, zdrowie, pasja, możliwość realizacji swoich marzeń przez naszych sportowców i amatorów – dzieci i młodzież.

Żeby to wszystko było możliwe przez cały rok, to rozpoczynamy wielki program budowy takich hal łukowych, które będą wielofunkcyjne, postawione w gminach miejsko-wiejskich i wiejskich. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma dzisiaj hal z prawdziwego zdarzenia.

Te hale sportowe będą dzieciaki i młodzież wyciągać sprzed telewizorów do zdrowszego życia. Chcemy, żeby przez okres kolejnych paru lat powstało takich hal co najmniej 1000. To będą hale do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną czy tenisa.

Mamy naszych wspaniałych sportowców, Roberta Lewandowskiego i Igę Świątek, która wywodzi się stąd z Raszyna. W małych miejscowościach są wielcy polscy sportowcy i musimy te talenty wydobyć.

Już w tym roku wybudujemy kilkadziesiąt takich hal. W kolejnym roku chcemy wybudować ich 500 i w następnym roku kolejne 500. To nowe szanse dla milionów Polaków, dla milionów polskich dzieci. To zdrowy tryb życia, sukcesy sportowe, pasja, radość i emocje” – powiedział Morawiecki.

PiS obiecuje i nic potem z tego nie wynika. Przypominamy o braku m.in.

 • 100 tys. mieszkań,
 • miliona elektryków,
 • elektrowni w Ostrołęce,
 • CPK,
 • 100 obwodnic,
 • 22 mostów,
 • budowy promu w Szczecinie,
 • łuku triumfalnego na 100-lecie niepodległości,
 • domów do 70 m bez pozwoleń, strzelnic, oczek wodnych, itp.

Do tej pory już po 7 latach rządzenia przez PiS nic z tych „obietnic” nie powstało.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button