SPORTY WALKI

Floreciści trzecią drużyną Europy. Zuzanna Cieślar i Martyna Swatowska-Wenglarczyk z brązowymi medalami

Mistrzostwa Europy seniorów 2022 w szermierce

Dorobek polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy seniorów w Antalyi powiększył się o kolejny brązowy medal.

Tym razem za sprawą naszych florecistów, którzy we wtorek stanęli na najniższym stopniu podium w rywalizacji drużynowej.

Leszek Rajski, Michał Siess, Andrzej Rządkowski i Adrian Wojtkowiak – oto brązowi medaliści tego turnieju. Polacy najpierw odprawili Austrię 45:29. W meczu, którego stawką był awans do półfinału pokonali reprezentację Ukrainy 45:40. Kolejny mecz przyniósł jednak zwycięstwo naszym rywalom – Francuzom (42:36), choć Polacy postawili się przeciwnikom troszkę zabrakło do zwycięstwa. Francuzi weszli do finału, w którym musieli uznać wyższość Włochów, natomiast biało-czerwoni stanęli do walki o medale brązowe naprzeciwko Hiszpanów. Przewaga naszego zespołu była bezdyskusyjna – Polacy wygrali osiem z dziewięciu walk, w jednej zremisowali. Spotkanie zakończyło się wynikiem 45:29.

Floreciści – Leszek Rajski, Michał Siess, Andrzej Rządkowski i Adrian Wojtkowiak (fot. PZS)

Drugą bronią, w której rozegrano 21 czerwca zawody była szpada kobiet. Tytuły Mistrzyń Europy wywalczyły Francuzki, które nie dały w finale szans Włoszkom, podium natomiast uzupełniły Ukrainki. Te ostatnie zamknęły drogę do medalu naszej reprezentacji, pokonując Polki w dodatkowej minucie 43:42. Renacie Knapik-Miazdze, Martynie Swatowskiej, Alicji Klasik i Kamili Pytce pozostała walka w tabeli 5-8. Porażka z Węgierkami 45:40 i zwycięstwo w spotkaniu z Niemkami 45:29 dały biało-czerwonym 7. lokatę.

Szpada kobiet – Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska, Alicja Klasik i Kamila Pytka (fot. PZS)

Florecistki tuż za podium

Czwarte miejsce, najgorsze dla sportowca ale przecież wciąż bardzo dobre – oto rezultat zmagań drużyny naszych florecistek w Mistrzostwach Europy seniorów, które odbywają się w tureckiej Antalyi.

Hanna Łyczbińska, Julia Walczyk, Martyna Jelińska i Martyna Długosz miały dwie szanse by znaleźć się na podium. Polki rozpoczęły zawody od dwóch zwycięstw – najpierw pokonały wysoko reprezentacje Turcji (45:24), następnie odprawiły Węgierki 45:31. W półfinale nasze panie nie sprostały jednak zespołowi Franci przegrywając 45:28. Francuzki awansowały więc do finału, gdzie później uległy Włoszkom, natomiast biało-czerwone walczyły przeciwko Niemkom w meczu o brązowe medale. Nasze sąsiadki, ze świeżo upieczoną indywidualną Mistrzynią Europy Leonie Ebert, okazały się jednak za mocne – spotkanie zakończyło się wynikiem 45:31 dla rywalek.

Na planszach Mistrzostw Europy rywalizowali także szabliści. Nasza drużyna zajęła przyzwoite miejsce w czołowej ósemce. Piotr Szczepanik, Krzysztof Kaczkowski, Szymon Hryciuk i Olaf Stasiak w pierwszym meczu pokonali Brytyjczyków 45:42, drogę do półfinału zamknęli im jednak niepokonani Węgrzy, którzy później odebrali złote medale. Polacy do końca zmagań musieli uznać wyższość jeszcze Rumunów (45:30) i Włochów (45:33) i zajęli ostatecznie ósmą lokatę. Węgrzy w finale wygrali z Ukrainą a trzecie miejsce zajęła rewelacja turnieju – drużyna gospodarzy.

Zuzanna Cieślar (fot. PZS)

Zuzanna Cieślar na podium Mistrzostw Europy

Trzeci dzień zmagań szermierzy w Mistrzostwach Europy seniorów w tureckiej Antalyi przyniósł nam wiele radości. Emocji dostarczyła nasza szablistka Zuzanna Cieślar (ZKS Sosnowiec), która odebrała brązowy medal.

Wysoką formę Zuzanna pokazała już w „grupach” wygrywając aż pięć walk. Do eliminacji bezpośredniej Polka przystąpiła z czwórką, dzięki temu pierwszym jej pojedynkiem była walka o awans do czołowej 16. Rywalką na tym etapie była Francuzka Sarah Noutcha, a pojedynek zakończył się wynikiem 15:8 dla naszej zawodniczki. Dwa punkty więcej udało się uciułać kolejnej przeciwniczce – reprezentantce gospodarzy Irynie Shchukli. Trudniejsza przeprawą okazała się dla Zuzanny walka o awans do strefy medalowej, jej rywalka – Niemka Larissa Eifler w końcówce zbliżyła się do Polki już na jedno trafienie ale ostatni punkt należał do naszej szablistki, która zwyciężyła 15:13 i mogła się cieszyć z gwarantowanego miejsca na podium.

Sosnowiczankę zatrzymała dopiero w półfinale świetnie ostatnio dysponowana, reprezentująca Azerbejdżan, Anna Bashta – późniejsza triumfatorka całego turnieju i zdobywczyni tytułu Mistrzyni Europy. Srebro wywalczyła Włoszka Rossella Gregorio a na najniższym stopniu podium, obok Zuzanny, stanęła Sara Balzer z Francji. W Antalyi wystąpiły jeszcze trzy nasze szablistki – Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Sylwia Matuszak (KKSz Konin) odpadły po walkach tabeli z 64 obie pokonane przez Greczynki: kolejno Despinę Georgiadou 15:14 i Theodorę Gkountourę 15:13. Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki) była 55.

Martyna Swatowska-Wenglarczyk (fot. PZS)

Martyna Swatowska-Wenglarczyk medalistką Mistrzostw Europy

Fantastyczny występ szpadzistki Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) w Mistrzostwach Europy seniorów w tureckiej Antalyi! Nasza reprezentantka zajęła trzecie miejsce i odebrała brązowy medal.

W drodze na podium Martyna pokonała najpierw Brytyjkę Victorię Hide 15:0, następnie Włoszkę Albertę Santuccio 15:13. Awans do ćwierćfinału dała naszej szpadzistce wygrana z inną reprezentantką Azzurich – Federicą Isolą 15:8. Kolejna przeciwniczka, Estonka Erica Kirpu zadała Polce 11 trafień i to było za mało by pokonać Martynę, która tym zwycięstwem wywalczyła sobie miejsce na podium.

Niestety, w niesamowitej formie była tego dnia późniejsza Mistrzyni Europy – Ukrainka Vlada Kharkova, która w półfinale pokonała katowiczankę 15:10 a następnie w walce o złoto okazała się lepsza od Roselli Fiamingo(Włochy). Na najniższym stopniu podium Martynie towarzyszyła kolejna Włoszka, Mara Navarria. W Antalyi walczyły jeszcze Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), której zabrakło tylko jednego punktu by pokonać Szwajcarkę Laurę Staehli (12:13) w tabeli z 32 oraz dwie reprezentantki AZS AWF Warszawa, które przegrały walki o awans do 32 – Kamila Pytka pokonana przez Szwedkę Emmę Fransson 15:12 oraz Magdalena Pawłowska wyeliminowana przez reprezentantkę Niemiec Alexandrę Ndolo 15:14.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button