INNELEKKOATLETYKA

Monachium – 14 medali dla Polski. Pia Skrzyszowska mistrzynią Europy! Żeńska sztafeta 4 x 100 metrów ze srebrem, a męska z brązem

Mistrzostwa Europy w Monachium

W Monachium zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy.

Pia Skrzyszowska zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów przez płotki.

Srebrne medale powędrowały do żeńskiej, a brązowe do męskiej sztafety 4 x 100 metrów. I to dodatkowo z rekordami Polski. To także najwięcej medali w ME od Budapesztu w 1966 roku.

Lekkoatletyczny europejski czempionat Polska zakończyła z 14 medalami, tj. z trzema złotymi, sześcioma srebrnymi i pięcioma brązowymi. 14 medali mistrzostw Europy 2022 to drugi wynik w historii naszego kraju. 15 razy na podium Polacy stawali 56 lat temu w Budapeszcie.

Aż 12 z tych 14 krążków zdobyły kobiety.

Na półfinale udział w mistrzostwach Europy w biegi na 100 m prze płotki zakończyły Klaudie – Wojtunik (13.03) oraz Siciarz (13.00).

Polska płotkarka Pia triumfowała w biegu z drugim wynikiem w karierze, tj. 12.53. Drugie miejsce na podium zajęła Węgierka Luca Kozak (12.69), a trzecie Szwajcarka Ditaji Kambundji (12.74).

Złoto Pii Skrzyszowskiej to pierwszy medal Polki w biegu na 100 metrów przez płotki od mistrzostw Europy w Atenach w 1982 roku. Wtedy złoto zdobyła Lucyna Langer-Kałek.

W Bawarii w finale na Olympiastadion oglądaliśmy sztafety 4 x 100 metrów.

Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda z czasem 42.61 zajęły drugie miejsce i przy okazji poprawiły rekord Polski.

Pierwsze były Niemki (42.34), a trzecie Włoszki (42.84).

Polską multimedalistką mistrzostw w Monachium została Anna Kiełbasińska. Po zdobyciu brązu na 400 metrów i srebra w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów w niedzielę wywalczyła trzeci medal.
Anna Kiełbasińska dołączyła do sław polskiej lekkoatletyki – trzy medale na jednych mistrzostwach Europy zdobyły wcześniej Irena Szewińska, Ewa Kłobukowska czy Teresa Ciepły.

Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć z rekordem Polski – 38.15 zdobyli brązowy krążek.

Brytyjczycy byli pierwsi z czasem 37,67. Drudzy byli Francuzi – 37,94.

W klasyfikacji medalowej zajęliśmy szóste miejsce.

Za dwa lata mistrzostwa Europy odbędą się w Rzymie. Za sześć lat wielka europejska lekkoatletyka zagości natomiast na Stadionie Śląskim.

Lekkoatletyczne ME Monachium 2022:

1. Aleksandra Lisowska – złoto (maraton)
  2. Kobieca reprezentacja – brąz (maraton)
  3. Natalia Kaczmarek – srebro (bieg na 400 m)
  4. Anna Kiełbasińska – brąz (bieg na 400 m)
  5. Ewa Różańska – srebro (rzut młotem)
  6. Wojciech Nowicki – złoto (rzut młotem)
  7. Adrianna Sułek – srebro (siedmiobój)
  8. Katarzyna Zdziebło – srebro (chód na 20 kilometrów)
  9. Sofia Ennaoui – brąz (bieg na 1500 m)
  10. Pia Skrzyszowska – złoto (bieg na 100 metrów przez płotki)
  11. Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek – srebro (sztafeta 4 x 400 m)
  12. Anna Wielgosz – brąz (bieg na 800 m)
  13. Pia Skrzyszowska, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda – srebro (sztafeta 4 x 100 m)
  14. Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć – brąz (sztafeta 4 x 100 m)