INNEZIMOWE

Mistrzostwa Polski w wieloboju sprinterskim. Bosiek i Nogal prowadzą po pierwszym dniu

Mistrzostwa Polski

Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) i Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk) prowadzą po dwóch konkurencjach w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim.

Zawody te rozpoczęły się w sobotę w Tomaszowie Mazowieckim.

To trzecie łyżwiarskie mistrzostwa Polski w ostatnich tygodniach, bo pod koniec października odbyły się mistrzostwa Polski na dystansach, a z kolei w poprzedni weekend zawodnicy rywalizowali w wieloboju.

Bosiek, która w mistrzostwach Polski na dystansach wywalczyła aż pięć złotych medali, a później okazała się najlepsza w wieloboju, jest na najlepszej drodze do wywalczenia również złotego medalu w wielobojowym sprincie. W sobotę była najlepsza na dystansie 500 metrów i druga na dwa razy dłuższym.

– Jeżeli się wygrywa, to jest to przyjemna zabawa. Chcę po prostu bawić się każdym startem i w ten sposób poprawiać swoje wyniki. Głównie celuję w dystans 1500 metrów, a te krótsze, czyli pięćset, czy tysiąc są głównie po to, by treningowo lepiej się przygotować – mówi Bosiek.

Zawodniczka Pilicy Tomaszów Mazowiecki szczególnie odczuwa brak kibiców na trybunach. – Arena jest dla mnie miejscem szczególnym, bo jest blisko mojego domu. Pustka na trybunach jest odczuwalna, ale w głębi duszy czuję, że moi rodzice i inni bliscy oglądają transmisję i kibicują mi przed telewizorem – dodaje.

Artur Nogal (fot. Paweł Skraba)

– Jesteśmy na półmetku, odczucia są bardzo dobre, bo udało się wygrać oba biegi. Ale przed nami druga część zawodów i jeszcze sporo pracy do wykonania. Skoro mi się udało dzisiaj zbudować małą przewagę, to inni są w stanie jutro ją nadrobić, Zaczynam jutro z czystą kartką i zobaczymy – mówi z kolei Artur Nogal, najlepszy po dwóch biegach zawodnik wśród mężczyzn. Nogal był najszybszy zarówno na 500, jak i na 1000 metrów, każdorazowo wyprzedzając Damiana Żurka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) i Piotra Michalskiego (AZS AWF Katowice).

– Na pewno te zawody rangi mistrzostw Polski, które odbywają się teraz dość często, pomagają nam utrzymać formę startową. Motywujemy się, żeby dać z siebie wszystko i żeby być w wysokiej formie. Mam nadzieję, że w niedzielę forma też mnie nie zawiedzie – dodaje Nogal.

Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch cieszy się, że zawodnicy, którzy z powodu pandemii koronawirusa nie mają możliwości startów w rywalizacji międzynarodowej, znów mają możliwość ścigania się w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. – Cieszymy się, że możemy zorganizować te mistrzostwa. Dajemy możliwość oglądania naszym kibicom. Mamy transmisję na naszym kanale na YouTube, który fajnie funkcjonuje – mówi Tataruch.

Szef związku nie ukrywa, że podobnie jak zawodnicy czeka na styczeń, czyli moment wznowienia rywalizacji międzynarodowej. W styczniu planowane są mistrzostwa Europy w Heerenveen, a w kolejnych tygodniach, w tym samym mieście, odbędą się zawody Pucharu Świata, a następnie mistrzostwa świata.

– Cały czas jeździmy między sobą, nie ma konfrontacji z zawodnikami zagranicznymi. Myślę, że właśnie pierwsze rywalizacje międzynarodowe dopiero pokażą, na jakim etapie przygotowania się nasi zawodnicy. Tutaj zawsze wygrywa Polak, a ciężko porównać czasy osiągnięte za torze w Tomaszowie do torów w Inzell, czy Heerenveen, które są zupełnie inne – dodaje Tataruch.

Natalia Czerwonka i Kaja Ziomek (fot. Paweł Skraba)

Wyniki 1. dnia Mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim

Kobiety

Klasyfikacja wielobojowa

1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 77.765
2. Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice) 78.570
3. Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin) 79.905

500 metrów

1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 38.94
2. Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice) 39.05
3. Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin) 39.62

1000 metrów

1. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Mazowiecki) 1:17.23
2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1:17.65
3. Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice) 1:19.04

Mężczyźni

Klasyfikacja wielobojowa

1. Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 71.125
2. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 71.545
3. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 71.670

500 metrów

1. Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 35.51
2. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 35.88
3. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 35.90

1000 metrów

1. Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:11.23
2. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) 1:11.33
3. Piotr Michalski (AZS AWF Katowice) 1:11.54

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button