INNELEKKOATLETYKA

Memoriał Ireny Szewińskiej i Memoriał Kamili Skolimowskiej w World Athletics Continental Tour Gold

Dwa polskie mityngi w World Athletics Continental Tour Gold

Memoriał Ireny Szewińskiej oraz Memoriał Kamili Skolimowskiej będą od 2021 roku zaliczane do World Athletics Continental Tour Gold.

Jest to drugi najważniejszy cykl mityngów lekkoatletycznych na świecie.

World Athletics Continental Tour Gold wprowadzono do światowego kalendarza w sezonie 2020.

Kalendarz World Athletics Continental Tour Gold

9 maja – Tokio (Japonia)
19 maja – Ostrawa (Czechy)
5 czerwca – Kingston (Jamajka)
6 czerwca – Hengelo (Holandia)
8 czerwca – Turku (Finlandia)
30 czerwca – Bydgoszcz (Polska), 3. Memoriał Ireny Szewińskiej
6 lipca – Székesfehérvár (Węgry)
5 września – Chorzów (Polska), 12. Memoriał Kamili Skolimowskiej
14 września – Zagrzeb (Chorwacja)
18 września – Nairobi (Kenia)

Nie podano jeszcze daty zawodów Nankinie w Chinach. Pierwotnie planowano, że odbędą się 11 maja.

Ewa Swoboda (fot. Paweł Skraba)

Memoriał Ireny Szewińskiej

Odbywający się od 2019 roku w Bydgoszczy lekkoatletyczny Memoriał Ireny Szewińskiej w kolejnym sezonie będzie miał znacznie wyższą rangę. World Athletics podała w piątek, że impreza została nagrodzona awansem do tzw. strefy Gold w ramach cyklu Continental Tour. Bardziej prestiżowe na świecie są tylko mityngi Diamentowej Ligi.

– To wielka chwila nie tylko dla środowiska lekkoatletycznego, czy dla sztabu, który organizuje Memoriał Ireny Szewińskiej, ale także dla Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Poprzez ciężką pracę i wspaniałą organizację dwóch poprzednich edycji, udało się to osiągnąć – cieszy się Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Memoriału Ireny Szewińskiej i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Polska będzie jedynym krajem na świecie, gdzie odbędą się aż dwa bardzo prestiżowe mityngi w złotej lidze, ponieważ ten sam status, co Memoriał Ireny Szewińskiej, ma Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Imprezy z kategorią złotą odbywają się całym świecie – w poprzednim sezonie odbyło się siedem z dziesięciu zaplanowanych mityngów w Europie, Azji i Afryce.

– Podwyższenie kategorii Memoriału to oczywisty prestiż, ale nie tylko. Będzie to skutkować jeszcze większym zainteresowaniem światowych gwiazd do startów w Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że dzięki wyższej pozycji w lekkoatletycznym świecie łatwiej będzie nam pozyskiwać sponsorów i partnerów. To już przecież prawie Diamentowa Liga, najwyższy poziom – zauważa Piotr Długosielski, menedżer Memoriału Ireny Szewińskiej.

Województwo kujawsko-pomorskie od dłuższego czasu może dzierżyć nieoficjalny tytuł stolicy polskiej lekkiej atletyki, bo to właśnie w Bydgoszczy i Toruniu odbywają się czołowe imprezy lekkoatletyczne, zarówno na stadionie, jak i w hali. W ostatnich latach na stadionie Zawiszy, oprócz dwóch edycji Memoriału Ireny Szewińskiej odbyły się m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, a z kolei w Toruniu rokrocznie odbywa się Copernicus Cup, czyli mityng zaliczany do cyklu World Athletics Indoor Tour, który jest uznawany za jeden z najlepszych mitingów halowych na świecie. To właśnie podczas Copernicus Cup w 2020 roku w Toruniu, Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce. W 2021 roku w Toruniu, oprócz mityngu Copernicus Cup, odbędą się także Halowe Mistrzostwa Europy.

– Uwielbiam startować zarówno w Toruniu, jak i Bydgoszczy i to nie tylko dlatego, że pochodzę z tego regionu. Głęboko wierzę, że gdy w czerwcu będzie odbywał się Memoriał Ireny Szewińskiej to na trybuny wrócą już kibice – mówi Paweł Wojciechowski, mistrz świata, obecnie czołowy polski skoczek o tyczce.

– Dla mnie Memoriał Ireny Szewińskiej jest bardzo ważny, bo znałam panią Irenę, bardzo szanowałam i lubiłam, bo była naprawdę „do rany przyłóż” – mówi Ewa Swoboda, najszybsza polska sprinterka.

– Województwo kujawsko-pomorskie na mapie polskiej lekkoatletyki znaczy najwięcej, miasto Bydgoszcz jest jego stolicą, a inne miasta dążą do tego, żeby być na takim poziomie, jak właśnie Bydgoszcz. Warto pamiętać, że to właśnie Bydgoszcz zorganizowała najwięcej międzynarodowych imprez lekkoatletycznych w Polsce – dodaje Wolsztyński.

Memoriał Ireny Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletki, nieprzypadkowo odbywa się w Bydgoszczy. – Irena była związana z Bydgoszczą, bardzo często nas odwiedzała, lobbowała organizację wielu międzynarodowych imprez i wspierała nas w tym. Po prostu zasłużyła, by właśnie ten memoriał odbywał się tutaj. A do tego w 1976 roku właśnie w Bydgoszczy Irena Szewińska pobiła rekord świata na 400 metrów. Ona zasłużyła na to, by miasto ją honorowała, tak jak Bydgoszcz zasługiwała na to, by mieć miejsce w sercu pani Ireny – mówi Wolsztyński.

3. Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 30 czerwca 2021 roku na stadionie w Bydgoszczy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button