POLSKA

Miejmy szacunek dla uchodźców z Ukrainy. Krzysztof Gawkowski: należy natychmiast cofnąć decyzję o użyciu syren

Polska

Lewica wzywa premiera Mateusza Morawieckiego do szybkiej reakcji i cofnięcia decyzji o użyciu syren do uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

Poinformował o tym szef Klubu Poselskiego Lewica Krzysztof Gawkowski, mówiąc stanowcze NIE dla syren i rozsyłania w tej sprawie sms-ów.

Dodał, że Lewica wystosowała też specjalne pismo do szefa resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, który zapowiedział rozsyłanie przez system RCB sms-ów do ukraińskich rodzin będących w Polsce. Treść sms ma informować o planowanym włączeniu syren 10. kwietnia o go. 8:41.

– Postępowanie ministra Kamińskiego jest dla Lewicy niezrozumiałe – mówił Krzysztof Gawkowski. – Mamy nadzieję, że nie chodzi tu o politykę i włączanie katastrofy smoleńskiej w bieżące wydarzenia polityczne, bo w tej katastrofie zginęli przedstawiciele wszystkich partii politycznych ze Św. pamięci Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele – dodał.

Jest czas, żeby wycofać się z niemądrych decyzji. Odpowiedzialnością rządu powinno być to, aby nie dzielić Polaków oraz doprowadzenie do sytuacji, w której będący w Polsce dwa i pół miliona uchodźców wojennych nie będzie musiało przechodzić kolejnej traumy tylko dlatego, że nad ranem usłyszą syreny. Takie same jak słyszeli w Mariupolu, Kijowie, Lwowie i wielu innych miastach Ukrainy.

Jak zauważył szef Klubu Poselskiego Lewicy każdego roku 10. kwietnia przeżywamy wspólną narodową tragedię, czcząc pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

– Możemy tego dnia być na cmentarzach, możemy się za tych, którzy zginęli w katastrofie pomodlić, możemy ich uczcić minuta ciszy, ale nie musimy w całej Polsce włączać syren – dodał Gawkowski.

10 kwietnia powinien być obchodzony ponad podziałami politycznymi. Powinniśmy ja przeżywać wspólnie i w mądrości. Mając na uwadze przede wszystkim nie czynienie zła. Decyzja o tym, żeby używać syren alarmowych czcząc katastrofę samolotu w Smoleńsku jest po prostu niemądra i nie powinna wydarzyć się.

Jesteśmy w szczególnym czasie. Od blisko dwóch miesięcy w Ukrainie toczy się wojna. Rosja zaatakowała państwo, które nie chciało tej wojny. Giną dzieci i matki, giną ojcowie i dziadkowie, niewinni cywile. Trwa wojna, która spowodowała, że do Polski przyjechało blisko dwa i pół miliona ludzi, którzy przed nią uciekli. Uchodźcy z Ukrainy są traumatycznie doświadczeni syrenami, które tam słyszeli, bo te syreny oznaczały, że zbliża się nalot. Dla wielu, którzy słyszeli te syreny oznaczało to też koniec życia. Używanie syren, kiedy w Polsce jest dwa i pół miliona ludzi w tym milion dzieci, które słyszały syreny oznaczające być może ich śmierć, jest po prostu niemądre.

ZOBACZ WIĘCEJ: Zawyją syreny alarmowe w Polsce. Idiotyczny pomysł PiS!

„Od samego początku wojny w Ukrainie jej obywatele znajdują schronienie we Wrocławiu. Tu na nowo próbują zorganizować sobie życie, tu próbują zapomnieć o wojennym dramacie, strachu, łzach. W sytuacji ich traumy najważniejsze jest zapewnienie im należytego komfortu psychicznego.
Przypomnę, że cisza i zaduma są czasem najlepszym możliwym wyrazem szacunku i pamięci o tych, których z nami już nie ma. I do tego też zachęcam tych, którzy chcą w sposób godny wspominać ofiary katastrofy” – powiedział Jacek Sutryk prezydent Wrocławia.


Kraków apeluje o niewłączanie syren alarmowych / Краків закликає не вмикати сирени

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania i w celu jednoczesnego upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, na jutro zaplanowane zostało włączenie syren alarmowych, syreny alarmowe. Kraków, miasto, w którym schronienie znalazło 150 tys. uchodźców z Ukrainy, zaapelował o nieuruchamianie tego systemu.

W Krakowie schroniło się 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy, którym sygnał syren kojarzy się tylko z bombardowaniami i śmiercią, nie powinien więc się tutaj odbywać tego typu sprawdzający alarm. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, podlegające prezydentowi miasta nie weźmie udziału w ćwiczeniach. Miasto rozumie potrzebę upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, ale prosi o zmianę formuły.

System syren alarmowych w Krakowie podlega tylko wojewodzie, ma on do dyspozycji 71 tego typu urządzeń.

Ми вважаємо, що в місті, де знайшли прихисток 150 тисяч біженців з України, для яких звук сирен асоціюється лише з бомбардуванням і смертю, не повинно бути такої контрольної тривоги. Муніципальний центр антикризового управління, підпорядкований міському голові, участь у навчаннях не братиме. Ми розуміємо необхідність вшанування пам’яті жертв Смоленської катастрофи, але просиму змінити формулу. Системи сирен в Кракові підпорядковуються лише воєводі, у його розпорядженні знаходиться 71 такий пристрій.

У рамках тренувань та навчань, що стосуються систем тривоги, а також щоб вшанувати 12-ту річницю Смоленської катастрофи, 10 квітня 2022 р. о 8.41 буде включено сигнал тривоги (сирену).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button