POLSKAŚWIAT

Agresja militarna Rosji na Ukrainę. Premier Morawiecki rozmawiał z delegacją członków Izby Reprezentantów USA

Współpraca polsko-amerykańska

Szef rządu rozmawiał z delegacją członków Izby Reprezentantów USA, Demokratami i Republikanami, w tym z Kevinem McCarthym, liderem Republikanów.

Spotkanie wpisuje się w intensywne kontakty polsko-amerykańskie w celu koordynacji działań wobec niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji militarnej Rosji na Ukrainę.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z amerykańskimi politykami

Rozmowa szefa polskiego rządu z przedstawicielami izby niższej Kongresu Stanów Zjednoczonych dotyczyła pomocy udzielanej Ukrainie. Omówiona została także możliwość koordynacji odpowiedzi społeczności międzynarodowej na bezprawne działania Rosji. Chodzi w szczególności o wzmocnienie wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy, zapewnienie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych.

Delegacja członków Izby Reprezentantów USA przekazała wyrazy uznania dla polskich władz i Polaków za pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Zapewniła także, że NATO będzie bronić każdego cala terytorium państw członkowskich.

Współpraca polsko-amerykańska na rzecz Ukrainy

5 marca premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rzeszowie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Wśród podnoszonych tematów było wzmocnienie wschodniej flanki NATO. USA podejmują działania w tym kierunku, m.in. przez dostawę sprzętu i obecność żołnierzy.

10 marca, podczas wizyty w Warszawie, wiceprezydent Kamala Harris podkreśliła, że jej obecność jest potwierdzeniem zaangażowania USA we wzmocnienie wschodniej flanki NATO w Polsce. Stany Zjednoczone są gotowe do obrony wszystkich zasad, które są integralne dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Natomiast 26 marca, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, który składał wizytę w Polsce bezpośrednio po udziale w posiedzeniu Rady Europejskiej oraz szczytach NATO i G7 w Brukseli.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button