ŚWIAT

Bruksela. Spotkanie szefów dyplomacji państw NATO. O rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie

Wojna na Ukrainie

Minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Spotkanie było poświęcone przede wszystkim rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie oraz pracom nad nową Koncepcją Strategiczną, która ma zostać przyjęta na tegorocznym Szczycie NATO w Madrycie. W części obrad uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei, Nowej Zelandii, Szwecji i Ukrainy, a także Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej.

Sojusznicy potwierdzili jedność i determinację w przeciwstawieniu się rosyjskim próbom zniszczenia podstaw bezpieczeństwa międzynarodowego w Europie. Obradujący potępili także rosyjską agresję, w tym popełnione zbrodnie na cywilach oraz okazali jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy i zapowiedzieli jego wzmocnienie.

W ramach ścisłej współpracy i koordynacji przed szczytem NATO w Madrycie, ministrowie omówili swoje oczekiwania wobec nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu.

Sojusznicy zgodnie ocenili, że w obliczu rosyjskiej zbrojnej napaści na Ukrainę nastąpiła fundamentalna zmiana środowiska bezpieczeństwa, co wymagać będzie dostosowania postawy odstraszania i obrony NATO. Szefowie dyplomacji krajów NATO potwierdzili konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu w celu zagwarantowania skutecznej obrony terytorium NATO.

– Rozmawialiśmy również o sposobach dalszego wsparcia dla krajów w naszym sąsiedztwie, które są najbardziej narażone na destabilizacyjne działania Rosji. Sojusznicy zgadzają się, że Mołdawia, Gruzja czy Bośnia i Hercegowina będą wymagać szczególnej uwagi i wsparcia, aby zapobiec szkodliwym wpływom Moskwy – powiedział minister Rau.

Szef polskiego MSZ ocenił również, że zagrożenie rosyjskie, także z terytorium Białorusi, skutkuje potrzebą nowego spojrzenia na bezpieczeństwo Europy.

– Zwiększenie zdolności przeznaczonych na potrzeby obrony kolektywnej staje się coraz ważniejsze – dodał minister Rau.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button