INNEWODNY

ME w maratonie kajakowym. Sześć medali dla biało-czerwonych. Borgieł z dwoma złotami

Chorwacja

Sześć medali zdobyli reprezentanci Polski podczas mistrzostw Europy w maratonie kajakowym, które w niedzielę zakończyły się w chorwackim Slavonskim Brodzie.

– To rewelacyjny wynik – nie ukrywa Mateusz Rynkiewicz, trener naszej kadry.

Biało-czerwoni przed wyjazdem na europejski czempionat zapowiadali walkę o najwyższe lokaty. Zawodnicy naszej reprezentacji nie rzucili słów na wiatr i już od pierwszego dnia mistrzostw ostro zabrali się za kolekcjonowanie krążków. Zarówno na otwarcie, jak i zamknięcie chorwackiej imprezy błyszczeli Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora. Kanadyjkarze AZS Politechniki Opolskiej zdominowali rywalizację w C1 3,4 km i C2 22,6 km. W indywidualnych zmaganiach na krótkim dystansie Borgieł został mistrzem, a Zuchora wicemistrzem Europy. Z kolei w niedzielę, startując w jednej osadzie, nie mieli sobie równych w swojej koronnej konkurencji, wyprzedzając drugą i trzecią na mecie dwójkę z Hiszpanii o blisko 15 i 25 sekund.

– Wspólne złoto chłopaków smakuje tym lepiej, gdyż nie obyło się bez komplikacji. Dość szybko zahaczyli oni o rufę innej osady i odpadł im kawałek dziobu. Ledwo co dopłynęli z potężnym obciążeniem wody do przenoski po 8 kilometrach. Wodę udało się wylać, a na drugiej przenosce zrobiliśmy naprawę łodzi przy użyciu… taśmy klejącej. Mimo to, udało się im odrobić 50 sekund straty i dogonić współpracujące ze sobą hiszpańskie osady, ale również je wyprzedzić – relacjonuje Mateusz Rynkiewicz, opiekun naszej kadry narodowej w maratonie kajakowym.

Medale dla polskiej reprezentacji w Slavonskim Brodzie (partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto) zdobywali również inni zawodnicy. W C1 15,4 km kobiet srebro zgarnęła Paulina Grzelkiewicz. 24-letnia zawodniczka wielkopolskiego klubu startowała również w C1 3,4 km, gdzie zajęła piątą pozycję. Tytuły mistrzyni Europy w obu konkurencjach obroniła Ukrainka Liudmyła Babak.

– Paulina w C1 15,4 km bardzo ładnie walczyła z Francuzką Yseline Huet, odjeżdżając jej na ostatniej przenosce. To jej lepszy wynik niż przed rokiem, kiedy zdobyła brąz – przypomina Rynkiewicz.

Srebro w młodzieżowych zmaganiach jedynek na 19,4 km wywalczył natomiast kanadyjkarz Eryk Wilga, najmłodszy z grona uczestników biegu. Z kolei na trzeciej pozycji w C1 15,4 km juniorów uplasował się Krystian Kubica. Ten ostatni wystartował też w rywalizacji dwójek na tym dystansie z Aleksem Wilgą. Polscy juniorzy zajęli w niej piątą lokatę.

– Eryk miał problem na jednym nawrocie, gdzie było ciasno, przez co ominął bojkę. Dostał 15 sekund kary, co jednak nie przeszkodziło mu przywieźć srebrny medal. Z kolei gdyby nie wpadnięcie Kubicy z Aleksem Wilgą do wody tuż po starcie biegu, to mielibyśmy również podium w C2 15,4 km. Zanim postawili łódkę, minęło z dwie i pół minuty, a i tak dwie z nich udało się im odrobić na dystansie – opisuje Rynkiewicz.

Obiecujący debiut w ME w maratonie kajakowym zaliczył junior Igor Wyszkowski. Kajakarz AZS AWF Poznań był dwunasty w finale jedynek na 3,4 km w swojej kategorii wiekowej. Jeszcze lepiej poszło mu w K1 22,6 km, gdzie po pierwszych trzech przenoskach nie miał sobie równych. Ostatecznie Wyszkowski zajął wysokie, szóste miejsce.

– Igor bardzo pozytywnie zaskoczył wszystkich, jadąc aktywnie w pierwszej grupie. Chyba zbyt dużo energii włożył w trasie, przez co rywale mu odjechali. „Zagotował” się, trochę wyszedł brak doświadczenia. Dodając u niego nieco wytrzymałości, myślę, że w przyszłości można liczyć u niego na jeszcze lepsze wyniki – podsumowuje występ Wyszkowskiego trener Rynkiewicz.

W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli trzecie miejsce z 6 medalami (2 złote – 3 srebrne – 1 brązowy). Wygrali ją Węgrzy z 19 krążkami (8-6-5) przed Hiszpanami (23 medale – 5-5-13).

– W siedem osób zdobyliśmy sześć medali. To rewelacyjny wynik. Istotne są dla nas dwa złote w kategorii seniorów. Pokazujemy tym samym, że należymy do światowej czołówki – uważa opiekun polskiej kadry.

To nie jedyne medale wywalczone w ostatnich dniach przez Polaków w Slavonskim Brodzie. Wcześniej w maratonie kajakowym w Chorwacji rywalizowali również nasi mastersi. W zmaganiach weteranów biało-czerwoni kajakarze za sprawą Dariusza Bukowskiego i Jolanty Rogali zdobyli trzy srebrne medale. Pierwszy z nich był drugi w K1 19 km w kategorii wiekowej 50-54 lata. Z kolei Rogala została wicemistrzynią Europy kobiet w K1 15,4 km (55-59 lat). Wspólnie zajęli również drugie miejsce w K2 Mix 35+ na dystansie 15,4 km.

Przed polskimi maratończykami kajakowymi kolejne ważne imprezy. W dniach 19-20 sierpnia w Poznaniu odbędą się 37. Mistrzostwa Polski, a na przełomie sierpnia i września nasi reprezentanci wezmą udział w mistrzostwach świata w duńskim Vejen Kolding.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button