INNESPORTY WALKI

ME U-17 w Tallinie. Polskie florecistki wicemistrzyniami Europy. Srebro Wojciechowskiego w szpadzie

PŚ U-20 w Moedling: sukces naszych florecistek

Czwartek był udanym dniem dla naszej reprezentacji na Mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Tallinie.

Po srebrny medal sięgnęły w rywalizacji drużynowej polskie florecistki, natomiast zespoły szpadzistów i szablistek zajęły miejsca tuż za podium.

Natasza Kuś, Marta Jakubowska, Hanna Wojtas i Aleksandra Nowakowska – oto floretowe wicemistrzynie Europy w kategorii kadeta. Polki w finale zawodów znalazły się po gładkich zwycięstwach nad Hiszpanią (45:18), Grecją (45:29) oraz Węgrami (45:24). Niewiele też im zabrakło by stanąć na najwyższym stopniu podium – nasze florecistki postawiły się faworyzowanym Włoszkom ale ostatecznie mecz skończył się zwycięstwem rywalek 45:36. Niemniej jednak biało-czerwonym należą się brawa! Podium w rywalizacji florecistek uzupełniła reprezentacja Węgier.

Blisko było tego dnia jeszcze dwóch medali. Świetnie spisały się szablistki, walczące w składzie: Gabriela Wójcik, Karolina Hofman, Lidia Tabędzka i Ewa Wasilewska. Polki już w pierwszym meczu musiały zostawić na planszy serce, pokonały wymagające Ukrainki 45:44. Awans do półfinału dało biało-czerwonym zwycięstwo w starciu z Bułgarkami, choć przez większość meczu rywalki wydawały się nie do przeskoczenia. O wszystkim zadecydowały trzy ostatnie walki, w których indeks Polek wyniósł +13 a spotkanie zakończyło się wynikiem 45:41 dla naszych reprezentantek. Kolejny mecz, przeciwko Węgierkom, nie ułożył się po naszej myśli (34:45) a w spotkaniu, którego stawką był medal brązowy nad Polkami górowały Włoszki, i pomimo pościgu Gabrieli Wójcik, która w końcowej walce zadała 12 trafień, ostatni punkt należał do zawodniczki Azzurich i to one cieszyć się mogły z miejsca na podium pokonując Polki 45:42. W finale Rumunki były lepsze od Węgierek.

Swoją szansę na medal mieli także nasi szpadziści. Szymon Wojciechowski, Szymon Walkowiak, Filip Krochmalski i Mikołaj Adamczyk po zwycięstwie nad Szwajcarami 45:36 zameldowali się w ćwierćfinale. Następnie Polacy pokonali Niemców 45:43, ten mecz zakończył w pięknym stylu świeżo upieczony Wicemistrz Europy Szymon Wojciechowski, który wygrał w ostatniej walce 10:5. Niestety, po dwóch zwycięstwach naszych zawodników czekały dwie porażki, najpierw z rąk Węgrów (34:45), następnie lepsi okazali się Brytyjczycy (28:45). Kolejność na podium wyglądała więc następująco: Węgry, Włochy i Wielka Brytania.

ME U-17: Szymon Wojciechowski wicemistrzem Europy szpadzistów (fot. PZSzerm)

ME U-17: Szymon Wojciechowski wicemistrzem Europy szpadzistów

Świetnie rozpoczęły się tegoroczne Mistrzostwa Europy kadetów i juniorów dla polskiej reprezentacji! Srebrny medal wywalczył nasz szpadzista Szymon Wojciechowski (WLKS Kmicic Częstochowa) a miejsca w czołowej ósemce zajęły florecistki Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów) i Marta Jakubowska (UKS Gdańska Szkoła Szermierki).

Do walk pierwszego dnia zawodów w Tallinie przystąpiły trzy bronie w kategorii kadeta. Fantastyczny występ zanotował Szymon Wojciechowski, który został nowym wicemistrzem Europy szpadzistów. Polakowi nie zabrakło wiele do wywalczenia głównego trofeum ale lepszy tym razem był Włoch Leonardo Cortini, który pokonał polskiego reprezentanta 15:12.

Wcześniej Szymon wyeliminował z zawodów jego kolegę Cristiano Senę 15:10, Viktora Breivika z Norwegii 15:10, Łotysza Nikitę Anisko 15:11, Francuza Noama Duchene 15:13 oraz Alona Sarida z Izraela 15:6. Wielkie Brawa! W Tallinie walczyło jeszcze trzech polskich szpadzistów, Mikołaj Adamczyk (SKS Grass Hopper Kalwaria) zajął 17. miejsce przegrywając z Nikitą Anisko 8:15, Filip Krochmalski (PKSzerm Warszawa) nie zdołał pokonać Niemca Maxa Strauba (12:15) zajmując 31. lokatę a Szymon Walkowiak (AZS AWF Wrocław) odpadł po jednopunktowej przegranej z kolejnym reprezentantem Niemiec Ole Petersenem 13:12 i był 36.

Całkiem blisko strefy medalowej były także nasze dwie florecistki. Marta Jakubowska zajęła 6. a Natasza Kuś 8. miejsce. Gdańszczanka tego dnia okazała sie lepsza od Czeszki Kateriny Illekovej (15:6), Sary Mikulak ze Szwecji (15:5) i Keren Aye z Francji (15:11), nie dała jednak rady pokonać późniejszej srebrnej medalistki, Włoszki Grety Collini (10:15).

PŚ U-20 w Moedling. Polskie florecistki (fot. PZSzerm)

PŚ U-20 w Moedling: sukces naszych florecistek

Na podium drużynowego Pucharu Świata juniorek stanęły polskie florecistki.

Aleksandra Binko, Emilia Szefera, Zuzanna Wojewódzka i Karolina Żurawska gładko pokonały swoje ćwierćfinałowe rywalki, Bułgarki wygrywając mecz 45:24. Tylko jeden punkt więcej wywalczyły w spotkaniu z Polkami ich kolejne przeciwniczki – Brytyjki. Dopiero w finale lepsze od biało-czerwonych okazały się florecistki z Francji, podium zaś uzupełniły Czeszki.

Zawody drużynowe odbyły się w niedzielę, dzień wcześniej uczestniczki turnieju rywalizowały indywidualnie. Główne trofeum wywalczyła Lior Druck z Izraela, tuż za nią znalazło się siedem Włoszek. Druga w klasyfikacji końcowej była Irenę Bertini, trzecie zaś Ludovica Franzoni i Benedetta Pantanetti. 11. lokatę zajęła Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu), która nie sprostała w spotkaniu, którego stawką był awans do czołowej ósemki, innej Włoszce – Gui di Russo (9:15).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button