RÓŻNOŚCI

Greenpeace. Orlen wciąż kupuje krwawą, rosyjską ropę. Miliardy płyną na putinowską armię

Wojna na Ukrainie

Wbrew zapowiedziom rządu Prawa i Sprawiedliwości do Polski nadal płynie rosyjska ropa.

W tym i w przyszłym roku państwowy koncern PKN Orlen przeleje na konta rosyjskiej spółki powiązanej z Kremlem w zamian za ropę 8 miliardów złotych. Za tę kwotę armia Władimira Putina może zakupić prawie 90 tysięcy irańskich dronów Szahid. W rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, aktywistki i aktywiści Greenpeace zaprotestowali w centrum Warszawy, wywieszając wielki, 60-metrowy baner na Moście Poniatowskiego i domagając się zatrzymania procederu zakupu rosyjskiej ropy przez koncern, którego prezesem jest Daniel Obajtek.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał w marcu ubiegłego roku, że do końca 2022 roku Polska przestanie kupować rosyjską ropę. Tak się jednak nie stało – kontrolowana przez rząd spółka PKN Orlen nadal kupuje ropę od rosyjskiego Tatnieftu, wspierając w ten sposób inwazję Rosji na Ukrainę. Greenpeace szacuje, że jeśli Orlen nie zerwie tego kontraktu, do końca przyszłego roku Orlen wyśle do rosyjskiej spółki powiązanej z Kremlem 8 miliardów złotych. Za taką kwotę armia Putina może zakupić blisko 90 tysięcy irańskich dronów-samobójców Szahid.

– Blisko rok temu protestowaliśmy dokładnie w tym samym miejscu, domagając się sankcji na rosyjską ropę, gaz i węgiel. Minął już rok od początku wojny, a koncern, na którego czele stoi Daniel Obajtek nadal kupuje krwawą ropę z Rosji. Rząd PiS złamał obietnicę daną Polkom i Polakom, że zaprzestanie importu rosyjskiej ropy do końca 2022 roku. Cały czas słyszymy wymówki w tej sprawie, a przecież już w maju ubiegłego roku wskazaliśmy rządowi, że można wpisać rosyjskie koncerny na listę podmiotów finansujących terroryzm i w ten sposób zerwać te niemoralne kontrakty. Dlaczego rząd Prawa i Sprawiedliwości nadal tego nie zrobił? – pyta Piotr Wójcik, analityk rynku energetycznego w Greenpeace Polska.

Polska nadal kupuje ropę z Rosji (fot. Greenpeace)

Greenpeace apeluje do rządu o przyspieszenie transformacji energetycznej Polski, co rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał po inwazji Rosji na Ukrainę.

– Tuż po wybuchu wojny słyszeliśmy szumne zapowiedzi, że Polska będzie prężnie rozwijać krajowe, odnawialne źródła energii, że w ten sposób rząd będzie budować niezależność energetyczną naszego kraju. Minął rok, a z tych zapowiedzi nie zostało prawie nic. W tym czasie nie udało się rządowi nawet odblokować wiatraków! Na ostatniej prostej do ustawy wiatrakowej wciśnięto poprawkę Suskiego, która dwukrotnie zmniejsza obszar dla rozwoju wiatraków w porównaniu z pierwotną propozycją rządu. Prawo i Sprawiedliwość musi wrócić do kompromisowej zasady 500 metrów odstępu od zabudowań. Prawa nie można pisać na kolanie, a co dopiero w strategicznym sektorze, jakim jest energetyka – mówi Marek Józefiak, rzecznik prasowy i ekspert ds. polityki ekologicznej z Greenpeace Polska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button