POLITYKAPOLSKA

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Giertych: „Exposłowie popełnili kolejne przestępstwo”. Wojenka słowna między Szczerbą a Szydło

Polska po PiS

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali 20 grudnia skazani przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Orzeczenie jest prawomocne. Następnie marszałek Sejmu Hołownia podpisał wniosek o wygaszeniu ich mandatów poselskich.

„Mandaty Wąsika i Kamińskiego są wygaszone. Sejm liczy 458 posłów. Są przestępcami, pozbawionymi praw publicznych. PAD może ich tylko ułaskawić, by nie trafili do ciupy. Potwierdzi tym samym swoje bezprawne działanie z 2015 roku „uwalniające wymiar sprawiedliwości od tej sprawy” – napisał Michał Szczerba, poseł PO.


Na Kamińskiego (byłego szefa CBA) i Macieja Wąsika (byłego wiceszefa CBA) czeka kara dwóch lat bezwzględnego więzienia. Byli już posłowie nie mogą zajmować stanowisk kierowniczych w instytucjach publicznych przez pięć lat. Andrzej Duda w 2015 roku zastosował akt łaski wobec nich, lecz był on nieskuteczny.

Odpisała posłowi Beata Szydło, europosłanka PiS (z błędami językowymi): „Panie Szczerba, pan to się nadaje co najwyżej do biegania z pizzą dla migrantów na granicy, a nie do oceniania działań Prezydenta RP. Poza tym Sejm nie może „liczyć 458 posłów”, bo wg Konstytucji RP jest ich 460.

A może to jest wasz plan, chcecie wykluczać opozycyjnych posłów z Sejmu, żeby pozakonstytucyjnie zmniejszyć liczbę posłów? U granic Polski trwa wojna, o czym przypominają chociażby dzisiejsze wydarzenia, a wy wprowadzacie w Polsce chaos i niszczycie polski ustrój prawny. To, co robicie, jest niebezpieczne dla Polski i Polaków.

Szczerba napisał jeden bzdurny wpis, a kiedy został wyśmiany, próbuje dalej kąsać. Szczerba, możesz sobie wyć i rzucać oszczerstwa we wpisach, nic więcej nie potrafisz.”

Konferencja dyrektora generalnego kierującego gabinetem Marszałka Sejmu ws. mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

W piątkowe popołudnie w Sejmie odbyła się konferencja Stanisława Zakroczymskiego, dyrektora generalnego kierującego gabinetem marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Tematem spotkania z przedstawicielami mediów była kwestia wygaśnięcia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

– O godzinie 15.00 wpłynęły do nas odwołania od decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie wygaśnięcia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Kancelaria Sejmu i marszałek Hołownia będą zajmować się sprawą zgodnie z Kodeksem Wyborczym, zgodnie z którym tego typu odwołania wnosi się do Sądu Najwyższego za pośrednictwem Marszałka Sejmu – przekazał dyr. Zakroczymski, uzupełniając, że marszałek Hołownia przekaże odwołania do Sądu Najwyższego „w najbliższym możliwym terminie”.

– Sąd na rozpatrzenie odwołania ma 7 dni – przypomniał Stanisław Zakroczymski. Dyrektor generalny kierujący gabinetem Marszałka Sejmu wyraził zadowolenie w związku z wpłynięciem odwołań, gdyż „sprawa toczy się dalej i wczorajsze doręczenie zostało uznane przez dwóch panów”.

Posłowie Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik zostali 20 grudnia br. skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności. W związku z tym orzeczeniem, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał 21 grudnia br. postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z upływem 20 grudnia 2023 r. Doręczenia tych postanowień dotyczyły wczorajsze czynności dyr. Zakroczymskiego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Roman Giertych z zawiadomieniem

Roman Giertych złożył kolejne zawiadomienie do prokuratury dot. tych panów. 28 grudnia Kamiński i Wąsik popełnili przestępstwo, gdyż wzięli udział w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.


„W tej sprawie na Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wyrok prawomocny zapadnie pewnie we wrześniu 2025. I dostaną ok. 2 lata pozbawienia wolności.
Tak jak obiecywałem, zawiadomienie na nieuprawniony udział exposłów w posiedzeniach Sejmu i komisji, złożone w tym roku.
Dzisiejszy udział skazanych Macieja W. i Mariusza K. w Komisji Sejmu RP jest ich kolejnym przestępstwem. Jutro składam zawiadomienie. Wyrok zapadnie zanim odbędą karę już zasądzoną” – stwierdził adwokat.


„Duda będzie ułaskawiać każdego pisowskiego bandytę. Należy procesy prowadzić tak, aby się zakończyły po jego kadencji. Na szczęście Prezydent nie może ułaskawiać w trakcie procesu i nie może zablokować środków zapobiegawczych (np. aresztowania).

Fajnie panie Kamiński, że przygotowujesz się już do działalności w więzieniu. Wpierw musisz jednak uzyskać dla niej zgodę wychowawcy więziennego.
Z pewnością natomiast będą cię wozić na różne sprawy. Dzisiaj składam zawiadomienie za podszywanie się przez was za posłów” – dodał Giertych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button