LOTNICZE NEWSY

Lotnisko Warszawa-Radom. Terminal odebrany przez PPL. Wkrótce regularne loty

Polskie lotniska

Lotnisko Warszawa-Radom może z radością ogłosić pierwsze kierunki, które będą dostępne już w przyszłym roku.

Kopenhaga, Paryż, Rzym – to pierwsze trzy europejskie miasta, które zyskają regularne połączenie z portem. Wszystkie rejsy będą obsługiwane przez polskiego narodowego przewoźnika – PLL LOT.

Weekendowy city break, urlop lub podróż biznesowa – stolice Danii, Francji i Włoch oferują niesamowite możliwości podróżującym z radomskiego lotniska. To również doskonała wiadomość dla regionu, ponieważ oznacza nowe możliwości dla zagranicznych turystów, którzy będą chcieli poznać uroki południowej części województwa mazowieckiego.

Loty ruszą w sezonie Lato 2023, który w branży lotniczej zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. Będą odbywać się trzy razy w tygodniu i planowane są boeingami 737-800.

„Z radością ogłaszamy długo wyczekiwaną wiadomość, że Lotnisko Warszawa-Radom zyskuje dziś pierwszego przewoźnika. Jesteśmy dumni, że są to Polskie Linie Lotnicze LOT. Kierunki zaproponowane przez PLL LOT to idealne miejsca docelowe, zarówno w celach służbowych jak i turystycznych. Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik zobaczył potencjał wśród pasażerów z regionu oraz samego radomskiego portu. My postaramy się, aby radomskie lotnisko polubili pasażerowie i chętnie z niego latali.” – mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

„Otwarcie lotniska w Radomiu daje nam szansę na przeniesienie części ruchu point-to-point i zmniejszenie obciążenia Lotniska Chopina. LOT w ostatnich latach konsekwentnie poszerzał swoją siatkę połączeń otwierając kilkadziesiąt nowych kierunków. Dzięki przeprowadzonym analizom popytowym, z Radomia uruchomimy trzy kierunki – wrócimy do Rzymu, oraz polecimy do Paryża i Kopenhagi. Jestem przekonany że te kierunki będą cieszyły się zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy i południowego Mazowsza” – Powiedział Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT.

Lotnisko Warszawa-Radom zostanie uruchomione na przełomie marca i kwietnia 2023. Dostosowane będzie głównie do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego, ale również i tradycyjnego – dla pasażerów, którzy chcą wyjechać na tzw. city-break. Dzięki wydłużeniu drogi startowej i rozbudowie terminalu będzie mogło przyjmować najpopularniejsze maszyny pasażerskie – airbusy A320, czy boeingi B737, Będzie również gotowe na obsługę większych samolotów. Od 2018 roku lotnisko jest zarządzane przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Terminal na lotnisku w Radomiu odebrany przez PPL

Oficjalnie zakończyła się faza budowlana terminalu Lotniska Warszawa-Radom. PPL przyjęła budynek od wykonawcy – firmy Mirbud, po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych odbiorów technicznych.

„Prace w Radomiu toczą się od początku zgodnie z harmonogramem, terminy są niezagrożone. Bardzo cieszę się, że mogliśmy przyjąć od wykonawcy terminal, który naprawdę sprawia imponujące wrażenie. Ostatnio jest dużo informacji wokół lotniska w Radomiu – ogłoszenie pierwszych połączeń, organizacja Air Show w 2023, teraz zakończenie budowy terminalu. To wszystko pokazuje nasze zaangażowanie w projekt, naszą skuteczność i efektywność – to wszystko pokazuje, że Lotnisko Warszawa-Radom osiągnie sukces” – mówi Stanisław Wojtera, prezes przedsiębiorstwa państwowego „Porty Lotnicze”.

Umowa na budowę terminalu została podpisana 6 marca 2020 roku. Po niecałych 2,5 roku budynek jest ukończony. Obiekt ma powierzchnię 30 tys. m.kw., w którym docelowo będzie 30 stanowisk check-in. W budynku powstanie duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi oraz innowacyjna lotniskowa strefa edukacyjno-rozrywkowa. Będzie to miejsce doskonałe do spędzania czasu zarówno dla osób podróżujących, jak i odwiedzających. Będzie to również pierwsze takie miejsce dostępne na polskim lotnisku. Przy budowie terminalu wykorzystano najnowocześniejsze technologie lotniskowe. Terminal będzie przygotowany na przyjęcie do 3 mln pasażerów rocznie.

Nowe malowanie lotniskowej „pantery”

Wóz radomskiej Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej zyskał nowe malowanie, które zostało zaprezentowane w sobotę, 27 sierpnia, podczas Dnia Otwartych Koszar 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Wyjątkowe i jedyne takie malowanie nawiązuje do patronów lotniska – Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. Pojazd Rosenbauer Panther 6×6 został pomalowany we współpracy z Urzędem Miasta Radomia, które przekazało materiały graficzne.

„To dla nas zaszczyt, że w ten sposób możemy uczcić pamięć patronów naszego lotniska. Jesteśmy im wdzięczni za ich wysiłek i walkę – dzięki której możemy żyć w wolnej i prawdziwie niepodległej Polsce” – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Lotnisko w Radomiu docelowo będzie posiadać 3 wozy ratowniczo-gaśnicze. Budowa strażnicy LSRG prowadzona jest równolegle z konstrukcją wieży kontroli ruchu lotniczego, a zakończenie prac zaplanowane jest na wrzesień bieżącego roku.

Ruszają przygotowania do Air Show 2023 w Radomiu

Stanisław Wojtera, prezes PPL podpisał w Radomiu porozumienie w sprawie organizacji XVII edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW. W uroczystości uczestniczył wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Porozumienie dotyczące organizacji AIR SHOW 2023 jest wielostronne, dokument podpisali również: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika, Prezes Agencji Mienia Wojskowego Agnieszka Bolesta, a także prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu Leszek Trzeciak.

„Air Show w Radomiu jest ważnym i znanym międzynarodowym wydarzeniem lotniczym. Jako PPL jesteśmy dumni, że wspólnie z naszymi partnerami możemy uczestniczyć w jego organizacji. Air Show to wspaniała promocja polskiego lotnictwa, wojskowego i cywilnego. Będzie to doskonała sposobność, aby przedstawić miłośnikom awiacji z Europy i świata również Lotnisko Warszawa-Radom, pokazać jego atuty i wyjątkowość” – mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Szef Portów Lotniczych nawiązał do tego, że tak jak w poprzednich edycjach główną areną Air Show będzie radomskie lotnisko. Impreza ma się odbyć w sierpniu 2023 roku, gdy lotnisko w Radomiu będzie już prowadzić działalność operacyjną w pełnym wymiarze i będzie mogło zaprezentować się gościom z całej Europy. Tym bardziej konieczne jest współdziałanie PPL, wojska i innych instytucji, żeby pogodzić cywilny ruch powietrzny z widowiskowymi pokazami lotniczymi.

Dlatego porozumienie określa szczegółowo warunki współpracy i wzajemne zobowiązania przy organizacji AIR SHOW 2023 i jest wynikiem uzgodnień wszystkich organizatorów wydarzenia: Agencji Mienia Wojskowego, Dowództwa Generalnego RSZ, Urzędu Miasta Radomia, PPL oraz spółek miejskich.

Podpisanie porozumienia odbyło się przy okazji apelu związanego z obchodami Święta Lotnictwa i 90-lecia Lotnictwa Wojskowego na ziemi radomskiej.

Ostatnie pokazy Air Show w Radomiu odbyły się w 2018 roku. Impreza, która odbywała się co dwa lata, została odwołana w 2020 roku z powodu pandemii Covid -19. Tegoroczna edycja została przesunięta o rok, gdyż na terenie lotniska trwają jeszcze prace przy budowie nowego portu cywilnego, które prowadzi PPL. Tradycją Air Show są pokazy naziemne i powietrzne samolotów, śmigłowców, dronów używanych przez Siły Powietrzne RP i armie z innych państw, głównie członków NATO. Jest to także okazja do prezentacji lotnictwa cywilnego i sportowego. Imprezę odwiedzały w przeszłości dziesiątki tysięcy widzów obserwujących Air Show na żywo, a miliony widzów śledziły relacje w telewizji i internecie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button