ŁÓDŹ

Łódzkie Zoo. Argus malajski z „oczami” na lotkach. Potrafią wyczuwać trzęsienie ziemi!

Argus Panoptes - olbrzym z mitologii greckiej

Argus Panoptes – olbrzym z mitologii greckiej o stu wiecznie czuwających oczach – jest wymieniony w nazwach naukowych co najmniej 7 gatunków zwierząt.

Ubarwienie tych zwierząt ma charakterystyczny wzór gałek ocznych. Argusowe oczy posiada 5 gatunków gadów, jeden gatunek ślimaka oraz bażanta – argusa malajskiego. To właśnie temu ostatniemu przyjrzymy się w tym tekście.

Samiec argusa malajskiego podczas widowiskowych zalotów prezentuje samicy „oczy” na lotkach. Aby rozpoznać na pierwszy rzut oka, które osobniki argusa są starsze, można policzyć oczka, których przybywa na lotkach z roku na rok.

Co ciekawe, ptaki te potrafią wyczuwać trzęsienie ziemi na 1-2 dni przed jego nadejściem, wydając przeraźliwe dźwięki. Naukowcy wciąż nie ustalili w jaki sposób te bażanty wyczuwają fale sejsmiczne.

W pawilonie Świat Ptaków, w łódzkim Zoo, można podziwiać parę tych przepięknych ptaków, które mają dość pogodny charakter. Są ciekawskie i kontaktowe, a samiec jako prawdziwy kawaler lubi obdarowywać swoją wybrankę prezentami – czyli kamykami i gałązkami.

Argus malajski jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Wylesienie wysp Archipelagu Malajskiego oraz kłusownictwo są głównymi przyczynami spadku liczebności populacji.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button