CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Astronauci NASA SpaceX Crew-2 udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną

NASA - kolejna misja

Astronauci SpaceX Crew-2 należący do NASA zostali wystrzeleni na Międzynarodową Stację Kosmiczną na drugą komercyjną misję rotacyjną załogi na pokładzie laboratorium mikrograwitacyjnego.

Międzynarodowa załoga astronautów wystartowała 23 kwietnia o 5:49 czasu wschodniego z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego NASA na Florydzie.

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliła statek kosmiczny Crew Dragon wraz z astronautami NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur, wraz z astronautą JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) Akihiko Hoshide i astronautą ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) Thomasem Pesquetem, na orbitę, aby rozpocząć sześciomiesięczny okres misji naukowej na stacji kosmicznej.

Statek kosmiczny Crew Dragon, nazwany Endeavour, dokował autonomicznie do portu przedniego modułu Harmony stacji o 5:08 w sobotę 24 kwietnia.

„Jestem naprawdę dumny z zespołu SpaceX i zaszczycony mogąc współpracować z NASA i pomagać również JAXA i ESA” – powiedział Elon Musk, główny inżynier w SpaceX. „Jesteśmy podekscytowani, mogąc uczestniczyć w rozwoju ludzkich lotów kosmicznych i nie możemy się doczekać wyjścia poza orbitę Ziemi na Księżyc i Marsa, aby pewnego dnia pomóc ludzkości stać się cywilizacją kosmiczną i gatunkiem wieloplanetarnym”.

Misja Crew-2 to druga z sześciu misji załogowych, które NASA i SpaceX będą latać w ramach programu Commercial Crew. Ta misja ma kilka pierwszych etapów, w tym:

  • Pierwsza komercyjna misja załogi na pokładzie dwóch międzynarodowych partnerów;
  • Pierwsza załoga komercyjna pomiędzy astronautami na stacji kosmicznej jako: astronauci załogi 1 i załogi 2 spędzą razem około pięciu dni na stacji, zanim załoga 1 powróci na Ziemię;
  • Pierwsze ponowne użycie statku kosmicznego Crew Dragon i rakiety Falcon 9 w misji załogi – załoga Dragon Endeavour odbyła historyczną misję Demo-2, a Falcon 9 leciał z astronautami na misji Crew-1;
  • Po raz pierwszy dwa komercyjne statki kosmiczne załogi zostały zadokowane w tym samym czasie.
Czterech nowych astronautów SpaceX Crew-2 dołączyło do załogi Expedition 65, zwiększając populację stacji do 11. (fot. NASA TV)

Astronauci SpaceX Crew-2 dołączyli do załogi stacji

Astronauci NASA przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Załoga-2 dołączyła do załogi Expedition 65, w skład której wchodzą Shannon Walker, Michael Hopkins, Victor Glover i Mark Vande Hei z NASA, a także Soichi Noguchi z JAXA i Roscosmos Oleg Novitskiy i Pyotr Dubrov.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button