ŁÓDŹ

Łódzki Luwr wkrótce wypięknieje. Trwa rewitalizacja ogrodu

Łódzki ogród

Ponad pół hektara powierzchni, 60 gatunków roślin, a teraz nowe ławki i kolejne nasadzenia oraz renowacja zabytkowego oświetlenia i przebudowa bramy wjazdowej.

Kiedy będzie można odwiedzać ogród?

XIX-wieczną rezydencję Izraela Poznańskiego otaczał wielki ogród ciągnący się od ulicy Ogrodowej do Drewnowskiej, aż do koryta rzeki Łódki. Teraz ogród jest znacznie mniejszy, a jego forma odbiega od pierwotnego projektu. Zachowała się jednak część starego drzewostanu, a także architektura obecnego podjazdu, rotunda i schodki prowadzące do alejek oraz latarnie gazowe w formie posągów przedstawiających strażników trzymających pochodnie. W ogrodzie nadal możemy podziwiać roślinność, która pamięta spacery rodziny Poznańskich.

W maju 2017 dzięki staraniom UMŁ i Muzeum Miasta Łodzi ogród został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego i podobnie jak sam pałac przechodzi modernizację. Dotychczasowy koszt wykonanych w ogrodzie prac, m.in. wymiany zniszczonej nawierzchni asfaltowej alejek na granitową, rekultywacji terenu, pielęgnacji drzewostanu i nowych nasadzeń wyniósł ponad 500 tys zł, które pochodziły ze środków miasta i muzeum.

Teraz rozpoczął się II etap modernizacji ogrodu. Obecnie trwają prace przy renowacji zabytkowego oświetlenia. Montowane są ławki (w tym dwie edukacyjne umożliwiające odtwarzanie nagrań dźwiękowych z historią ogrodu, pałacu i rodziny Poznańskich). Do końca roku przebudowanie zostanie brama wjazdowa do Muzeum od strony północnej tak, by nawiązywała stylistyką do bramy wejściowej na teren Manufaktury oraz ogrodzenie oddzielające ogród od Manufaktury.

– W miejscu istniejącej fontanny powstanie sadzawka. Planujemy także przebudowę nawierzchni placu przy podjeździe wraz z wykonaniem niecki przykrytej szkłem, w której prezentowane będą elementy pierwotnej fontanny, która nie zachowała się w całości – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Zaplanowano także naprawę lub odtworzenie istniejących elementów murowanych, wymianę istniejących 9 przemysłowych słupów oświetleniowych na nowe, odtworzone na wzór oryginalnej stylistyki, wykonanie nowych nasadzeń nawiązujących do historycznego wyglądu ogrodu, montaż elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci, donic ogrodowych w których posadzone będą drzewka cytrusowe, wreszcie zaś renowację dawnej czerpni powietrza.

– Rewitalizacja kompleksu to ogromna, skomplikowana i kosztowna inwestycja, która dotychczas pochłonęła ponad 40 mln zł. Jednak jest to inwestycja w zachowanie unikalnego łódzkiego dziedzictwa. Jesteśmy jednocześnie w trakcie rozmów dotyczących odzyskania od Skarbu Państwa tej części Pałacu, w której obecnie mieści się Urząd Skarbowy. Sukces negocjacji w odniesieniu do dawnego Ratusza każe patrzeć nam na możliwy efekt tych starań z optymizmem – mówi wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski.

Otwarcie ogrodu dla gości Muzeum zaplanowano na 21 marca 2020 roku.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button