POLSKAŚWIAT

Łódź. Szczyt OBWE. Duda: Nie możemy traktować rosyjskie bestialstwa jako coś normalnego

Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

W Łodzi prezydent Andrzej Duda wziął udział w Radzie Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zamykającej i podsumowującej przewodnictwo Polski w OBWE. 

– Chcę z tego miejsca wyraźnie powiedzieć, że nie może być również naszej zgody na jakiekolwiek porozumienie, które sankcjonowałoby siłową zmianę granic w Europie. Wszelkie rozmowy pokojowe muszą odbywać się za dobrowolną zgodą władz Ukrainy – podkreślał prezydent. – Rosja to dziś państwo zbrodnicze, z którego polityką nie można nie można się zgadzać, i w słowa którego nie można wierzyć – mówił podczas swojego wystąpienia. 

– Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że nasze działania w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przynoszą korzyści jedynie wówczas, gdy jest chęć zaangażowanych stron do poprawy sytuacji w oparciu o niekwestionowane zasady suwerenności i pokojowego dialogu – przekonywał. 

– Musimy wyciągnąć lekcje z wydarzeń z 24 lutego br. (…) Musimy uwzględniać wszelkie scenariusze, również te, które według naszej europejskiej racjonalności wydają się wręcz nieprawdopodobne – mówił Andrzej Duda.

– Niestety po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej mamy do czynienia z tak jaskrawym zbrojnym wystąpieniem przeciw zasadom, na które wszyscy dobrowolnie się zgodziliśmy, aby zapobiec ponownemu wybuchowi wojny w Europie.

Wiem, że po rosyjskich zbrodniach odkrytych w Irpieniu czy Buczy, po pierwszym szoku na wieść o tych strasznych wydarzeniach, niestety świat i my wszyscy zaczynamy przyzwyczajać się do kolejnych podobnych wiadomości. Szanowni Państwo, nie możemy ani sobie, ani innym na to pozwolić. Nie wolno się do tego przyzwyczaić, nie można przejść do porządku dziennego nad zaplanowanym mordowaniem ludności cywilnej czy porywaniem ukraińskich dzieci, wywożonych następnie w głąb Rosji. Nie można pozwolić na to, by w jakimkolwiek państwie na świecie w taki sposób prowadzono politykę demograficzną, bo w gruncie rzeczy porywa się dzieci po to, by poprawić sytuację demograficzną Rosji, by ratować Rosję przed klęską demograficzną w przyszłości. By te dzieci zrusyfikować – w przyszłości uczynić z nich Rosjan. Znamy to także z kart naszej historii. Niestety w ten sposób przez dziesięciolecia, a może i stulecia Rosja traktowała inne narody.

Obawiam się, że w momencie, w którym zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwa jako coś normalnego, to będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei „ruskiego miru”, oznaczającego brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć. A więc antywartości, przeciw którym zgodziliśmy się współpracować, aby budować Europę i świat, gdzie szanuje się wolność jednostki, ludzkie życie, gdzie czyni się wszystko, aby ludzie, mogli żyć w jak najlepszych, najbardziej godnych warunkach, gdzie wszystkie problemy rozwiązuje się w drodze negocjacji, bez uciekania się do przemocy – dodał polski prezydent.

Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest dorocznym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Organizacji lub ich przedstawicieli. Jest to także wydarzenie podsumowujące roczną prezydencję danego kraju. Z racji polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 r. tegoroczna Rada Ministerialna odbywa się w dniach 1–2 grudnia w Łodzi.

Ministrowie lub ich pełnomocnicy państw członkowskich i państw współpracujących dokonują tu przeglądu i oceny sytuacji bezpieczeństwa w obszarach Euroatlantyku i Eurazji w wymiarze polityczno–wojskowym, gospodarczo–ekologicznym oraz ludzkim na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy oraz wyznaczą cele i mechanizmy działania na kolejny rok.

W 2023 r. przewodnictwo w OBWE obejmie Macedonia Północna.

Rozmowy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

Zaostrzenie sankcji wobec Rosji i konsolidacja jedności Zachodu były tematami rozmowy szefa BBN Jacka Siewiery z amerykańską podsekretarz stanu ds. politycznych Victorią Nuland oraz ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem – przekazało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Rozmowa odbyła się na marginesie Rady Ministerialnej OBWE, która rozpoczyna się w czwartek w Łodzi. Gospodarzem dwudniowego spotkania podsumowującego polskie przewodnictwo w organizacji jest szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

Tematem rozmowy Szefa BBN Jacka Siewiery z podsekretarz stanu ds. politycznych Victorią Nuland oraz ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem było zaostrzenie sankcji wobec Rosji oraz konsolidacja jedności Zachodu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button