POLITYKAPOLSKA

Bezkarność / Koryto Plus. Będzie wniosek o odrzucenie ustawy abolicyjnej 2.0.

Lewica z wnioskiem

– Lewica złożyła wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu – poinformowali posłowie Wiesław Szczepański i Krzysztof Śmiszek.

Odnieśli się do projektu ustawy, która ma zapewnić bezkarność politykom PiS oraz tym samorządowcom, którzy przekazali Poczcie Polskiej dane osobowe obywateli w związku z organizacją wyborów kopertowych w 2020 r. 

– Ta ustawa nigdy nie powinna znaleźć się w polskim Sejmie. Abolicja 2.0 to jest szczyt bezprawia i hucpa polityczna. W żadnym normalnym i demokratycznym kraju, gdzie obowiązują standardy, nie przyjmuje się ustaw, które czyszczą przeszłość i wymazują czyny bezprawne oraz grzechy władzy – ocenił poseł Krzysztof Śmiszek.

Wybory kopertowe

W kwietniu 2020 r. większość parlamentarna pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego przyjęła ustawę, w której nakazywała Poczcie Polskiej wysyłać wyborcom karty do głosowania, w celu odbycia 10 maja wyborów prezydenckich w systemie kopertowych. W nocy z 22 na 23 kwietnia wszystkie gminy w Polsce otrzymały maile z Poczty Polskiej z żądaniem udostępnienia danych wyborców. Większość z włodarzy odmówiła, ale większość z tych, która wykonała te polecenie to samorządowcy wywodzący się lub współpracujący z PiS.

– Ustawa incydentalna przygotowana przez PiS uwalnia od odpowiedzialności również inne osoby, dlatego, że nie jest tam wprost zapisane, że od odpowiedzialności uwalniani są samorządowcy i jednocześnie ich wyroki są wymazywane, a sprawy umarzane. Jej zapisy mogą dotyczyć wojewodów, wicepremiera Sasina, czy samego premiera, który przygotował pisma nakazujące przekazywanie tych danych. Jest to więc sankcjonowanie robił i łamał Konstytucję – ocenił poseł Wiesław Szczepański. 

Bezkarność Plus 

„Orzeczone prawomocnie za czyny określone w art. 1 kary, środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu; nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego” – czytamy w projekcie ustawy Abolicja 2.0.

Jak przypomniał Wiesław Szczepański wiosną 2020 r. posłowie Lewicy alarmowali, iż przekazywanie danych osobowych w związku z przygotowywaniem wyborów kopertowych jest sprzeczne z Konstytucją.

– Niestety część samorządowców uległa naciskom i przekazała te dane. Uprzedzaliśmy, że może się to skończyć konsekwencjami. Dziś zapadają wyroki sądowe, które skazują samorządowców za bezprawne przekazanie naszych danych osobowych – poinformował.

Śmiszek: PiS otwiera bramę bezprawiu

Zdaniem posła Krzysztofa Śmiszka tym projektem ustawy „PiS otwiera bramę bezprawiu”.

– Nie ma możliwości, aby poprzez ustawy wymazywać wyroki sądowe. Jeżeli dzisiaj dyskutujemy nad ustawą, która ma uwolnić od odpowiedzialności samorządowców, którzy popełnili czyny przestępcze, to pojawia się pytanie: co będzie następne? Jakie PiS przyjmie ustawy w przyszłym roku, aby wyczyścić sobie przeszłość? – dopytywał polityk.

Jak podkreślił prokuratura powinna prowadzić dochodzenia w sprawie bezprawnych działań w związku z przygotowywaniem wyroków kopertowych, a sądy powinny wydawać wyroki.

– Ale obecnie prokuratura służy do jednego, do oczyszczenia przeszłości Morawieckiego, Sasina i wszystkich tych, którzy bezprawnie przekazali dane osobowe obywateli – stwierdził. 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button