ŁÓDŹ

Łódź. Piotrkowska rośnie z upływem czasu. Przybył kolejny centymetr…

Piotrkowska w Łodzi

Tradycyjnie, przy okazji święta Łodzi dołożono kolejną „łódeczkę” do oryginalnego Pomnika Ulicy Piotrkowskiej, który rośnie razem z upływem czasu.

Dzisiaj mierzy już 197 cm, a to oznacza, że niemal od 200 lat znana nie tylko w kraju ulica towarzyszy rozwojowi Łodzi, stanowiąc serce oraz wizytówkę i dumę tego miasta.

Dołożono kolejną „łódeczkę” do Pomnika Ulicy Piotrkowskiej (fot. Paweł Łacheta/UMŁ)

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta: wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

Uroczystość organizuje od 12 lat Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, a pomysłodawcą modułowego obelisku jest prof. Marek Janiak, architekt miasta Łodzi, który podkreślił, że ten powolny wzrost pomnika w symboliczny sposób oddaje mozolny trud rozbudowy i rozwoju miasta.

– Życzę łodzianom, aby Piotrkowska rozkwitała, tętniła życiem i była miejscem handlu, a także rozrywki, i żeby – jak pisał Reymont – był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz, bo to będzie oznaczać, że Łódź ma się dobrze i my wszyscy też! – powiedziała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski zwrócił uwagę, że ulica Piotrkowska stanowi bardzo ważny element tożsamości Łodzi i mamy pewne zobowiązanie wobec byłych, ale także przyszłych pokoleń łodzian, by zachować jej tradycje i charakter.

Dołożono kolejną „łódeczkę” do Pomnika Ulicy Piotrkowskiej (fot. Paweł Łacheta/UMŁ)

Kolejny element do pomnika sławnej ulicy dołożyła wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska. Obelisk mierzy obecnie 197 cm wysokości, a zatem za trzy lata świętować będziemy 200-lecie sławnej Pietryny.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button