ŁÓDŹ

Łódź apeluje do senatorów RP: cyrk bez zwierząt

Rada Miejska w Łodzi

Dobrym przykładem lepszego traktowania zwierząt jest zaprzestanie ich męczenia m.in. w cyrkach.

– Rada Miejska w Łodzi apeluje do Senatorów RP o poparcie i uznanie inicjatywy poprawienia dobrostanu zwierząt i zapewnienia im lepszego traktowania oraz samopoczucia, która przejawia się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, zawartym w druku sejmowym nr 597 z dnia 11 września 2020 roku – poinformowała Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

– W ocenie Rady Miejskiej projekt ten zawiera istotne przepisy, które po uchwaleniu umożliwią przeciwdziałanie wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach również gminom. Podczas jednego sezonu cyrk ze zwierzętami odwiedza ok. 250 miejscowości.

W 2018 i 2019 roku przeprowadzono inspekcje weterynaryjne w 15 cyrkach w Polsce, podczas których stwierdzono m.in. brak dostępu do wody, zbyt małą powierzchnię klatek i wybiegów, zmiany skórne u zwierząt czy brak odpowiedniej wentylacji. W dodatku sam minister Ardanowski potwierdził w 2019 r., że metody tresury zwierząt cyrkowych nie podlegają de facto żadnej kontroli.

Od 5 lat w na terenach należących do Miasta Łodzi nie mogą rozstawiać się cyrki wykorzystujące zwierzęta. Taką uchwałę podjęliśmy dzięki współpracy z Fundacją Viva, która walczy o los zwierząt cyrkowych od wielu lat. Skoro udało się to w Łodzi, to uda się również w całej Polsce!

W XXI wieku cyrki mogą zapewniać widzom rozrywkę w etyczny sposób bez udziału zwierząt. A walka o dobrostan zwierząt jest apolityczna i powinna łączyć wszystkich polityków od prawa do lewa – dodała przewodnicząca Antonina Majchrzak.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button