POLITYKA

Lewica – „Przyszłość jest teraz” – nowa normalność dla młodego pokolenia. 10 postulatów

Lewica

Jaka powinna być Polska, aby młodzi chcieli tu żyć, pracować i zakładać rodziny?

Na te pytania nie odpowiadali tylko liderzy Lewicy, którzy dziś usunęli się w cień, ale najmłodsze pokolenie polityczek i polityków. Zgromadzeni w Warszawie uczestnicy konwencji „Przyszłość jest teraz!”, prócz konkretnych pomysłów mieli również jeden ważny przekaz dla wszystkich rozczarowanych rządami koalicji Zjednoczonej Prawicy – “Zrobimy to lepiej!”. „Lewica będzie o wiele lepiej zarządzać naszym krajem!”. „Dość państwa z kartonu!”.

To jakie skille powinien posiadać nasz kraj, aby być przyjaznym dla wszystkich młodego pokolenia? Polska musi by otwarta, świecka, różnorodna, uśmiechnięta i równościowa; szanować mniejszości i gwarantować prawo wyboru. Państwo musi być sprawne oraz oferować bogaty wachlarz usług publicznych, począwszy od edukacji, prze ochronę zdrowia, aż po usługi opiekuńcze jak żłobki, przedszkola i osiedla opiekuńcze. Nowoczesna gospodarka to nie tylko dobrze płatne miejsca pracy, ale i klucz to sfinansowania usług państwa, które nikogo nie powinno zostawiać z tyłu.

Dorota Dominików: Seksizm, brak świeckości edukacji to tylko szczyt góry lodowej, u której podstaw leżą finanse. Moje miasto wymiera, ludzie nie wracają tu, nie mają dobrych wspomnień, ale też perspektyw. Jeśli tego nie chcecie – zacznijcie nas słuchać.

Dorota Dominików – pochodzi Lubania Śląskiego, uczennica klasy maturalnej mat-fiz. “W wolnym czasie zajmuje się rękodziełem i czytam poezję.”

Dorota Dominików (fot. org.)

Ostatnie badania pokazują, że dziś wśród ludzi młodych najpopularniejsze są poglądy lewicowe. Dziś 30% młodych ma takie poglądy.

PRZYSZŁOŚĆ JEST TERAZ – ZROBIMY TO LEPIEJ – POSTULATY

Poniżej prezentujemy 10 postulatów, które mają zaadresować potrzeby młodych ludzi i ich chęć życia w państwie sprawiedliwym, nowoczesnym i wolnym.

Prawo do aborcji

Polki muszą mieć prawo do decydowania o własnym ciele, to nie może być decyzja biskupów czy polityków. Dlatego złożyliśmy ustawę legalizacji aborcji do 12 tygodnia. Bo najważniejsze jest zdrowie i życie kobiety. Za rządów lewicy aborcja będzie dostępna.

Neutralność klimatyczna

Polska musi być czempionem, a nie hamulcowym. UE zakłada neutralność klimatyczna do 2050 r. Polska powinna być zielonymi płucami Europy. Musimy dawać przykład. Dlatego musimy starać się dojść w Polsce do neutralności klimatycznej jak najszybciej i realizować Europejski Zielony Ład.

Koniec ze śmieciówkami

Zapewnimy konstytucyjne prawa pracownicze dla wszystkich zatrudnionych, w tym prawo do ochrony zdrowia, do urlopu, do bezpiecznych do zabezpieczenia społecznego. Każda praca będzie uprawniała do korzystania z tych praw – niezależnie od tego, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, zlecenia, o dzieło czy też prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. I tak będzie za rządów Lewicy.

Szkoła bez religii

Wycofamy religię ze szkół, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekażemy na dodatkową naukę języka angielskiego. Szkoła powinna być świecka. I taka będzie za rządów Lewicy.

Tanie mieszkania na wynajem

Szwecja zbudowała milion publicznych mieszkań. Potrzebujemy ambitnego planu. Założymy publiczne przedsiębiorstwo, które w ciągu 10 lat zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m². Państwo nie będzie sprzedawać mieszkań za więcej niż koszty budowy. Mieszkania będzie można kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem 3%.

Nauka, nie propaganda

Koniec z indoktrynacją i prawicową polityką historyczną. Nie – dla matury z religii. Nie możemy się zgadzać na ideologiczne pomysły. Szkoła ma kształcić świadomych obywateli, a nie działaczy PiS-u. Ministerstwo Edukacji powinno współpracować z nauczycielami, z rodzicami, z ekspertami, a nie z biskupami.

Równość małżeńska

Miłość to miłość. Wprowadzimy równość małżeńską i związki partnerskie dla wszystkich. Osoby wstępujące w związek partnerski w Urzędzie Stanu Cywilnego będą miały zagwarantowane prawo do między innymi uzyskania informacji medycznej, odwiedzin w szpitalu, dziedziczenia. Koniec z dyskryminacją, czas na równe prawa.

Psycholog w każdej szkole

Wspieramy postulaty młodych ludzi o to, by psycholog był w każdej szkole. Pandemia pokazała, że to bardzo ważne. Popieramy ustawę, nad którą zbierane są podpisy w całej Polsce. Za rządów Lewicy ta ustawa już dawno byłaby wprowadzona, bo my na Lewicy wiemy, ze nie można oszczędzać na zdrowiu i życiu dzieci.

Edukacja seksualna i antydyskryminacyjna

Wprowadzimy obowiązkowy, wolny od ideologicznych nacisków przedmiot, który będzie koncentrować się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o zdrowiu i seksualności człowieka, stosownie do stopnia dojrzałości młodych ludzi. Wprowadzimy edukację antydyskryminacyjną tak, by hejt nie doprowadzał do tragedii.

Zielona energia

Dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze w ciągu 15 lat. W ciągu 15 lat będziemy mieć najczystsze powietrze w tej części Europy Wprowadzimy dofinansowania paneli słonecznych czy pomp ciepła.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button