POLITYKAŚWIAT

Szczyt Rady Europejskiej. Polska z decydującym głosem. Nie wybrano jeszcze szefów UE

Polityka UE

Na warszawskim lotnisku, po powrocie z nieformalnego szczytu Rady Europejskiej, premier Donald Tusk poinformował, że Polska będzie miała jeden z rozstrzygających głosów, jeśli chodzi o kwestie dla nas najważniejsze – obronność, rozszerzenie UE oraz sąsiedztwo.

Te obszary bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo naszych granic. Nieformalne rozmowy dotyczyły głównie wyboru polityków na najważniejsze unijne stanowiska. Szef polskiego rządu rozmawiał również z Kanclerzem Niemiec o incydencie dotyczącym przewozu migrantów do Polski przez niemiecką policję. Taka sytuacja już się nie powtórzy.

Przywódcy Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia ws. podziału najważniejszych unijnych stanowisk.

Szefową Komisji Europejskiej na drugą kadencję m zostać Ursula von der Leyen, szefową Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, szefem Rady Europejskiej – były premier Portugalii Antonio Costę, a szefem do spraw zagranicznych Unii Europejskiej – premier Estonii Kaja Kallas.

Ochrona naszej i europejskiej granicy

Poniedziałkowe, nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej było pierwszą wizytą premiera Donalda Tuska w Brukseli po wygranych przez Koalicję Obywatelską wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według szefa polskiego rządu to punkt zwrotny w historii UE.

– Dzisiaj jeszcze bardziej jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy zagłosowali w taki sposób, że Europa mówi naprawdę swoim głosem. Nie słychać dzisiaj w Brukseli głosu Putina. (…) Tak naprawdę zamilkły wszystkie siły polityczne, które jeszcze do niedawna broniły rosyjskich racji. Europa stała się rzeczywiście, w bardzo dużym stopniu zjednoczona, jeśli chodzi o kwestie wojny w Ukrainie, przeciwdziałania rosyjskiej i białoruskiej propagandzie, a także jeśli chodzi o pilnowanie bezpieczeństwa Europy, Polski i naszej granicy – przyznał Donald Tusk.

W Europie już nikt nie ma wątpliwości, że kwestia ochrony granic to wyzwanie oraz zadanie dla całej Unii Europejskiej. W głównej mierze chodzi o naszą granicę z Białorusią, która jest poddana największej presji migracyjnej.

– Niezależnie od poglądów politycznych, kto jest z jakiej partii, z jakiego państwa – w tej sprawie wszyscy mówią jednym głosem. I nie mają wątpliwości, że ta granica będzie zadaniem wspólnym dla całej Unii Europejskiej. Włącznie z finansowaniem środkami europejskimi bezpieczeństwa tej granicy – zapowiedział Premier.

Wszyscy europejscy przywódcy są zgodni co do tego, że zwiększenie zdolności produkcyjnych, jeśli chodzi o przemysł obronny stało się wspólnym zadaniem.

Nowe rozdanie w Unii Europejskiej

Tusk jest jednym z głównych negocjatorów nowej konstrukcji personalnej w Unii Europejskiej.

– W czasie spotkań z prezydentem Francji Macronem, premierem Hiszpanii Sanchezem, Kanclerzem Niemiec Scholzem, premierem Grecji Mitsotakisem, premierem Holandii Rutte – w szóstkę – dyskutowaliśmy jak powinna wyglądać ta nowa konstrukcja – mówił szef polskiego rządu.

Negocjatorzy reprezentują większość w Parlamencie Europejskim i zdecydowaną większość w Radzie Europejskiej i „reprezentują zdanie, które jest też polskim zdaniem”. Według Donalda Tuska jesteśmy o krok od osiągnięcia porozumienia. Kluczowe decyzje co do obsady stanowisk mają zapaść na spotkaniu w przyszłym tygodniu.

– Organizuję w poniedziałek, najpóźniej we wtorek, konferencję z tymi negocjatorami. Sądzę, że na 99,9% pojedziemy do Brukseli już z pełni wykreowanym stanowiskiem. Ale naprawdę, wierzcie mi na słowo, nie mówiłbym tego, gdym nie był tego pewien, bo to łatwo będzie zweryfikować. Ten proces idzie dobrze i Europa jest bardziej zjednoczona niż nam się wydawało – przekonuje D. Tusk.

Najprawdopodobniej najwyższe stanowiska w UE zajmą Ursula von der Leyen, Antonio Costa i Kaja Kallas.

Mocny głos Polski w sprawach bezpieczeństwa

Polskim i europejskim priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo. Europejscy przywódcy chcą wspierać inicjatywy, które zwiększają ochronę naszych państw.

– Jest pełna zgoda co do tego, żeby wesprzeć inicjatywę premiera Grecji i moją, żeby Europa wspólnie budowała żelazną kopułę na polskim niebie. Do naszej inicjatywy na wschodniej granicy, a więc do Tarczy Wschód dołączą najprawdopodobniej w najbliższych dniach także inne kraje, w tym kraje bałtyckie. I to też będzie projekt wspierany przez Unię Europejską – zapowiedział premier.

Szef polskiego rządu zapewnił, że od momentu, kiedy ukonstytuuje się nowa Komisja Europejska, Polska będzie miała jeden z decydujących głosów w kwestiach obronności i sąsiedztwa.

– Jeszcze dzisiaj nie powiem państwu, jak będzie wyglądał rozkład tych „portfeli” w Komisji Europejskiej. Ale uzyskałem ze wszystkich stron zapewnienie, że Polska będzie miała jeden z rozstrzygających głosów, jeśli chodzi o kwestie dla nas tak ważne, jakimi są obrona, rozszerzenie i sąsiedztwo. I co za tym idzie także bezpieczeństwo naszych granic – mówił Donald Tusk.

Nazwisko ewentualnego kandydata na nowego komisarza pozostaje jeszcze tajemnicą.

Incydent na polsko-niemieckiej granicy

Tusk odbył rozmowę z Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w temacie niezgodnego z procedurami przerzucenia rodziny migrantów na teren Polski przez niemiecką policję.

– Mogę państwa uspokoić, że te wszystkie działania w Europie i w Polsce służą temu, żeby odzyskać pełną kontrolę nad naszą granicą i jestem przekonany, że osiągniemy sukces. Interweniowałem i rozmawiałem z Kanclerzem Scholzem. Zobowiązał się do szybkiego wyjaśnienia tej sprawy. Jak wiecie strona niemiecka przeprosiła za działanie niezgodne z procedurami – powiedział szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że ważniejsze od gestów i przeprosin jest to, żeby do tego typu sytuacji nie dochodziło w przyszłości.

Ten incydent już jest wykorzystywany do walki politycznej.

– Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z akcją polityczną ze strony PiS-u. Partii, która w ciągu jednego dnia ściągnęła więcej migrantów z Azji, Afryki, niż w przeciągu miesiąca przedostaje się nielegalnie przez wschodnią granicę. PiS ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys migracyjny, za nieszczelną granicę i równocześnie czyni z tego pretekst, czy powód, żeby prowadzić bardzo brutalną kampanię przeciwko polskiemu rządowi. Bardzo sprzyjającą narracji putinowskiej – mówił Donald Tusk.

Premier zapewnił, że rząd będzie skutecznie walczył z nielegalną imigracją.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button