CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Łazik Perseverance na Marsie. Pierwsze dźwięki z Czerwonej Planety, panorama i film z lądowania

Misja Mars 2020

Nowe wideo z misji Mars 2020 od łazika Perseverance należącego do NASA przedstawia najważniejsze etapy ostatnich minut jego wejścia, zejścia i lądowania na Czerwonej Planecie 18 lutego.

Wtedy został wystrzelony ze statku kosmicznego, spadał na spadochronie w kierunku powierzchni Marsa. Mikrofon na łaziku również nagrał pierwsze audio z Marsa.

Od momentu otwarcia spadochronu system kamer obejmuje cały proces opadania Perseverance, pokazując część jazdy łazika do krateru Jezero na Marsie. Nagranie z kamer wysokiej rozdzielczości znajdujących się na pokładzie statku kosmicznego zaczyna się od 7 mil (11 kilometrów) nad powierzchnią i kończy się lądowaniem łazika w kraterze.


Na nagraniu przez kilka sekund słychać marsjańską bryzę, podobnie jak mechaniczne odgłosy łazika pracującego na jego powierzchni.

Ukazała się również pierwsza panorama miejsca lądowania łazika, wykonana przez dwie kamery nawigacyjne umieszczone na jego maszcie.

Łazik Perseverance na Marsie. Panorama (fot. NASA/JPL-Caltech)

Sześciokołowy robot-astrobiolog, piąty łazik, który wylądował na Marsie, przechodzi obecnie szczegółową kontrolę wszystkich swoich systemów i instrumentów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button