POLSKA

Omikron. Nowe obostrzenia w Polsce. Zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich. Ograniczenia dla osób podróżujących z państw non-Schengen

Pandemia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ograniczeniach w związku z epidemią koronawirusa.

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowano pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych.

Od 1 grudnia Polska wprowadzi dodatkowe ograniczenia dla osób podróżujących z krajów non-Schengen.

Nowa mutacja COVID-19 – zakaz lotów i zmiany w kwarantannie dla podróżujących

Zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadza się zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka:

 • Botswany,
 • Eswatini,
 • Lesotho,
 • Mozambiku,
 • Namibii,
 • RPA,
 • Zimbabwe.

Ważne! Osoby wracające w tych krajów nie będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni – nawet w przypadku negatywnego wyniku testu.

Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadza się także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów non-Schengen. Co się zmieni?

Wydłuża się kwarantannę do 14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy.

We wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z powrotem z krajów ryzyka, ma być przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny z listą kontaktów. Wszystkie próbki będą poddane sekwencjonowaniu.

Covid-19. Ograniczenia covidowe: od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 (fot. MZ)

Zmiany w limitach osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
 • Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

„Jesteśmy w apogeum czwartej fali. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny.

W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią.”

– Niestety mamy niepokojące wieści z WHO, czyli zmutowana wersja wirusa – Omikron. Jaka będzie realna odpowiedź szczepionek na ten wariant, dzisiaj jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że już poszczególne kraje tworzą nowe przepisy chroniące przed zagrożeniem.

My też dzisiaj przedstawimy pewne dodatkowe ograniczenia, przedstawi je minister Adam Niedzielski, żeby przede wszystkim z tych krajów, z których ten wirus przybywa do nas, można było się przed nim lepiej ochronić.

Dbajmy o siebie, o szczepienie, dystans, dezynfekcję, maseczki, wietrzenie pomieszczeń i przede wszystkim dbajmy o to, żeby jak najmniej było takich przypadków, które muszą być hospitalizowane w bardzo ciężkim stanie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Znając podejście moich rodaków i ich poczucie wolności, nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienie. Nie wyobrażam sobie, żeby moich rodaków można było do szczepienia zmusić – powiedział prezydent Duda w Budapeszcie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button