INNEZIMOWE

Kraków. Całoroczne Centrum Sportów Zimowych [WIZUALIZACJE]

Powstanie Całoroczne Centrum Sportów Zimowych w Krakowie

W 2020 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie opracował dokumentację projektową dla Całorocznego Centrum Sportów Zimowych.

Obiekt powstanie w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej, w Dzielnicy XIII Podgórze, w sąsiedztwie boiska wielofunkcyjnego „Orlik 2012”. W tym roku jednostka ogłosi z kolei przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji. To kolejny ważny krok na drodze do powstania kompleksu składającego się z dwóch sztucznych lodowisk (w tym jednego do curlingu), krytej pływalni, oświetlonej igielitowej górki dla początkujących narciarzy, wielofunkcyjnej trasy biegowej oraz placu do jazdy na deskorolkach i rolkach.

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych [WIZUALIZACJE] (fot. org.)
Obiekt powstanie na terenie należącym do miasta. Lokalizacja i charakter inwestycji są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tego typu kompleks jest niezwykle potrzebny ze względu na dużą intensywność zabudowy mieszkaniowej, przy jednoczesnym niedoborze infrastruktury sportowej na tym terenie. Stworzy on dogodne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu nie tylko przez mieszkańców Płaszowa i powstającego Nowego Miasta, ale całego podwawelskiego grodu – dzięki dogodnym połączeniom środkami komunikacji miejskiej z pozostałymi dzielnicami Krakowa.

Planowany obiekt będzie łączył w sobie wiele funkcji i stworzy szerokie możliwości uprawiania sportu i rekreacji. Stok narciarski może w razie potrzeby przemienić się w górkę saneczkową, z oświetlonej 700-metrowej trasy biegowej skorzystają – w zależności od pory roku – narciarze, rowerzyści, amatorzy jazdy na nartorolkach, biegacze.

Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, mając na uwadze głosy mieszkańców dotyczące wstępnych planów zadaszenia pobliskiego boiska wielofunkcyjnego „Orlik 2012” na potrzeby górki dla początkujących narciarzy, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ostatecznie przeorganizował jej usytuowanie względem boiska, tak aby nie miała wpływu na jego działanie.

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych [WIZUALIZACJE] (fot. org.)
Głównym założeniem przy projektowaniu obiektu było stworzenie interesującej i atrakcyjnej przestrzeni zapewniającej najlepsze warunki do poprawiania sportu, przeznaczonej dla wszystkich niezależnie od wieku i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

W budynku Całorocznego Centrum Sportów Zimowych znajdować się będzie lodowisko rekreacyjne, lodowisko do curlingu, zespół basenów z basenem dostosowanym do skoków z trampoliny i brodzikiem, boiska sportowe, boiska do squasha, siłownia. Wszystkie elementy będą miały własne zaplecza socjalno-szatniowe oraz zaplecze administracyjne. W budynku znajdzie się także kawiarnia z tarasem na dachu budynku. Do budynku przylegać będzie górka saneczkowa z pergolą osłaniającą prowadzące na nią schody terenowe. Dodatkowo na górce znajdować się będzie zjeżdżalnia „pontonowa”.

W podpiwniczeniu budynku będą znajdować się pomieszczenia technologiczne oraz parking podziemny na 87 miejsc postojowych.

Przed wejściem głównym zaprojektowano plac wejściowy, z elementami małej architektury stanowiący przedłużenie hallu wejściowego i będący atrakcyjną przestrzenią zewnętrzną, współgrającą z otoczeniem.

Projektowany budynek będzie posiadał 3 kondygnacje naziemne i 2 kondygnacje podziemne.

Wysokość budynku liczona od najniżej usytuowanego wyjścia wyniesie 12,98 m.

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych [WIZUALIZACJE] (fot. org.)
Na parterze zlokalizowane będą:

– wejście główne z hallem i strefą ogólną,
– hala basenu (hala mieści basen do skoków o głębokości 4m z trampolinami oraz mniejszy basen rekreacyjny i brodzik) oraz wraz z zapleczem szatniowym,
– szatnie zespołu sal gimnastycznych.

Na 1. piętrze zlokalizowane będą:

– hala lodowiska rekreacyjnego o wymiarach 46x25m,
– hala lodowiska dla curlingu (2 tory curlingowe),
– zaplecza socjalno szatniowe dla korzystających z lodowisk oraz personelu, pomieszczenia pomocnicze.

Na 2. piętrze znajdą się:

– pomieszczenia administracyjne,
– strefa fitness,
– kawiarnia z tarasem na dachu,
– pomieszczenia techniczne.

Do budynku przylegać będzie górka saneczkowa. Wyjście z budynku na stok górki znajdować się będzie w rejonie kawiarni.

Ponadto w budynku są 2. kondygnacje podziemne.

Na poziomie -1 zlokalizowane będą:

– sale ćwiczeń,
– pomieszczenia technologii basenu oraz pomieszczenia techniczne.
Na poziomie -2 znajdzie się garaż dla 87 samochodów.

Budynek Całorocznego Centrum Sportów Zimowych ma być samowystarczalny energetycznie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button