FESTIWALEFILM I SERIALE

Sundance Film Festival: „CODA” z główną nagrodą. „Prime Time” z Bielenią i Popławską obeszło się smakiem

Sundance Film Festival 2021

Debiut Jakuba Piątka – „Prime Time” z Bartoszem Bielenią i Magdaleną Popławską w rolach głównych, 30 stycznia br. miał swoją światową premierę na Sundance Film Festival.

O nagrodę w konkursie World Cinema Dramatic rywalizował z dziewięcioma tytułami z całego świata. Pokazowi online towarzyszyło spotkanie Q&A z twórcami filmu: Jakubem Piątkiem, Bartoszem Bielenią oraz Jakubem Razowskim.

Jednak polska ekipa nie zdobyła żadnej nagrody.

Triumfował film „CODA”. Po raz pierwszy w historii festiwalu jedna produkcja otrzymała nagrodę główną, nagrodę za reżyserię, nagrodę publiczności, a nawet nagrodę dla najlepszej obsady. Komediodramat w reżyserii Siân Heder to historia słyszącego dziecka głuchoniemych rodziców.

Powołane ponad 40 lat temu przez Roberta Redforda święto kina niezależnego stało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Tu kariery zaczynali Quentin Tarantino, Steven Soderbergh, Darren Aronofsky czy Jim Jarmusch, a filmy takie jak „Reservoir Dogs”, „Little Miss Sunshine” i „Whiplash” zwróciły uwagę szerokiego grona odbiorców. To tam cztery lata temu nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Smoczyńska za „Córki dancingu”, a w 2019 roku uhonorowana została Krystyna Janda za rolę w „Słodkim końcu dnia” Jacka Borcucha. Kolejna edycja odbyła się od 28 stycznia do 3 lutego 2021 roku.

„Prime Time” to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, uniwersalna historia o jednostce stłamszonej przez system, która rzuca w jego stronę ponadczasowe „oskarżam”. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, by opowiedzieć o pokoleniu uformowanym przez doświadczenia lat 90. To głos z przeszłości opowiadający o nierównościach społecznych, podziale na lepszych i gorszych, braku nadziei, populizmie, egoizmie. Sebastian dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego i żąda czasu antenowego podczas największej oglądalności. Bierze zakładników: prezenterkę i ochroniarza, ale nie chce okupu. Chce powiedzieć coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko. Premiera kinowa filmu planowana jest na jesień 2021 roku.

Zwycięzcy Sundance Film Festival 2021

U.S. Grand Jury Prize: Dramatic

„CODA”

Audience Award: U.S. Dramatic

„CODA”

Directing Award: U.S. Dramatic

Siân Heder, „CODA”

Waldo Salt Screenwriting Award: U.S. Dramatic

Ari Katcher and Ryan Welch, „On the Count of Three”

U.S. Dramatic Special Jury Award for Best Actor

Clifton Collins Jr., „Jockey”

U.S. Dramatic Special Jury Award for Best Ensemble

The cast of „CODA” (Emilia Jones, Eugenio Derbez, Troy Kotsur, Ferdia Walsh-Peelo, Daniel Durant, and Marlee Matlin)

World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic

„Hive”

Audience Award: World Cinema Dramatic

„Hive”

Directing Award: World Cinema Dramatic

Blerta Basholli, „Hive”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button